Kataplexia
21.10.2024
Kataplexia je stav charakterizovaný náhlym ochabnutím svalov, často vyvolaným silnými emóciami, ako je smiech alebo strach. Ide o príznak neurologickej poruchy nazývanej narkolepsia. Liečbu vykonáva neurológ s využitím liekov na stabilizáciu svalového tonusu a zníženie výskytu atakov.
Príčiny
Kataplexia sa môže vyskytovať samostatne, ale to je veľmi zriedkavé. Oveľa častejšie sprevádza narkolepsiu, čo je porucha bdenia a spánku. Príčinou kataplexie je zjednodušene povedané narušenie funkcie niektorých neurotransmiterov (zlúčeniny prenášajúce vzruchy v nervovej sústave). Záchvat kataplexie môže vzniknúť bez jasnej spúšťacej príčiny, alebo je vyvolaný zmenami emócií, smiechom alebo strachom. Okrem narkolepsie bola kataplexia zriedkavo pozorovaná pri roztrúsenej skleróze, po úrazoch hlavy, po zápaloch mozgu a po mozgových mŕtviciach.
Prejavy
Záchvat kataplexie začína náhle a prejavuje sa nekontrolovateľnou svalovou slabosťou. Postihnuté môžu byť rôzne svalové skupiny. Pomerne často ide o svaly tváre, krku a dolných končatín. Slabosť dolných končatín môže spôsobiť pád na zem. Vedomie je však plne zachované, aj keď reči môže byť kvôli slabosti svalstva nezrozumiteľná a postihnutý môže trpieť dvojitým videním. Záchvat trvá obvykle krátko, väčšinou iba sekundy alebo niekoľko minút.
Diagnostika
Diagnostika vychádza z neurologického vyšetrenia, jeho súčasťou je obvykle EEG a vyšetrenie mozgu nejakou zobrazovacou metódou (CT vyšetrenie, magnetickú rezonanciu). Vždy je vhodné pátrať po známkach narkolepsie.
Liečba
Podávajú sa niektoré lieky s uspokojivým efektom, účinok majú napríklad zlúčeniny zo skupiny antidepresív.