Meningizmus
10.10.2024
Meningizmus je klinický stav, pri ktorom dochádza k dráždeniu mozgových plienok, avšak bez zápalu spôsobeného meningitídou. Prejavuje sa príznakmi podobnými meningitíde, ale zápal mozgových plienok nie je prítomný.
Príčiny
Príčinou meningizmu sú pomerne často vysoké teploty pri rôznych infekčných ochoreniach as vyššou frekvenciou sa vyskytujú v detskom veku. Známky meningeálneho dráždenia sa objavujú aj pri niektorých formách vnútrolebečného krvácania (subarachnoidálne krvácanie), pri úrazoch hlavy a krku, pri zvýšení vnútrolebečného tlaku a zriedkavo dokonca aj pri veľmi ťažkých formách migrény.
Prejavy
Základným prejavom meningizmu je bolesť hlavy, stuhnutie šije a svetloplachosť. Práve pre svetloplachosť sa snažíme pacienta s meningizmom udžiavať v tmavej miestnosti. Vyšetrovaný človek s meningizmom bude mať obvykle pozitívne aj ďalšie príznaky meningeálneho dráždenia, o ktorý si môžete prečítať v texte o meningeálnom syndróme (Brudzinský príznak, Lasegueov príznak a podobne).
Diagnostika
Základnou otázkou je, ako odlíšiť meningizmus od meningeálneho dráždenia pri meningitíde? Je to zásadná otázka, pretože meningitídy sú vysoko nebezpečné a je nutné ich akútne liečiť vysokými dávkami antibiotík. Neurologické vyšetrenie a zobrazovacie metódy (CT vyšetrenie mozgu, prípadne magnetická rezonancia) sú síce plne indikované, ale nemusia nám dať jasné rozlišujúce informácie. Obzvlášť ťažké môže byť rozhodovanie u človeka s meningeálnymi príznakmi a zároveň vysokou teplotou. Ideálnym vyšetrením v takejto situácii je lumbálna punkcia, ktorá umožní vyšetrenie mozgovomiechového moku. Pokiaľ v mozgovomiechovom moku nie sú žiadne známky infekcie, ide skôr o meningizmus, v opačnom prípade ide o meningitídu. Treba však dodať, že spomínaná lumbálna punkcia má isté dôležité obmedzenie, nesmie byť vykonaná u pacienta so známkami vnútrolebečnej hypertenzie.
Terapia
Liečba meningizmu závisí od jeho vyvolávajúcej príčiny a po jej odznení vymiznú aj symptómy meningizmu.