Bolesť kostrče
29.09.2024
Bolesť kostrče (os coccygis), odborne nazývaná coccydynia, môže byť spôsobená traumatickými poraneniami, opakovaným preťažovaním pri športoch, tehotenstvom alebo pôrodom. Diagnostika zahŕňa anamnézu, klinické vyšetrenie a zobrazovacie metódy. Liečba závisí od príčiny a závažnosti bolesti; v mnohých prípadoch pomôže analgetická liečba a fyzioterapia, zatiaľ čo ťažšie prípady môžu vyžadovať invazívne intervencie.
Príčiny
- Traumatické poranenie – pád, priamy úder do oblasti kostrče a iné.
- Opakované preťažovanie kostrče – bicyklovanie.
- Tehotenstvo a pôrod – počas tehotenstva dochádza k telesným, ale aj hormonálnym zmenám, ktoré vedú k zvýšeniu flexibility v oblasti kostrče a krížovej kosti, čo slúži na uľahčenie pôrodu. V niektorých prípadoch však môže dochádzať v dôsledku tehotenstva a pôrodu aj k vzniku bolesti v tejto oblasti.
- Dlhé periódy sedenia.
- Nádorové ochorenia v blízkosti kostrče – karcinóm prostaty, kolorektálny karcinóm a iné.
- Poškodenie medzistavcových platničiek.
Prejavy
- Bolesť v oblasti kostrče, ktorá sa zhoršuje pri dlhom sedení, pri postavení sa zo sedu, pri defekácii (veľkej potrebe), pohlavnom styku.
- Dotyková citlivosť v oblasti kostrče.
- Sprievodné prejavy v závislosti od vyvolávajúcej príčiny.
Diagnostika
U pacientov trpiacich bolestivosťou kostrče sa v anamnéze zameriavame na faktory, ktoré mohli viesť k vzniku bolesti. Anamnézu dopĺňame o klinické vyšetrenie. Pri pátraní po vyvolávajúcej príčine využívame aj zobrazovacie vyšetrenia, medzi ktoré patrí röntgen, počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI).
Terapia
Coccydynia často nevyžaduje špecifickú terapiu a ustupuje spontánne v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Konzervatívna liečba je účinná približne v 90 % prípadoch. V akútnych prípadoch môžu úľavu od bolesti priniesť nesteroidné antiflogistiká, ortopedické vankúše na sedenie, fyzioterapia panvového dna, studené a teplé obklady kostrče. Súčasťou terapie môže byť aj lokálna aplikácia kortikosteroidov. Prípady nereagujúce na konzervatívnu terapiu si môžu v pokročilých štádiách vyžadovať nervové bloky, nervovú stimuláciu alebo chirurgický zákrok.