Pomalé hojenie rán
22.09.2024
Garant
MUDr. Magdaléna Remjarová
Spomalené hojenie rán môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Lokálne príčiny zahŕňajú bakteriálne infekcie, nedostatočné prekrvenie, alebo tlak na ranu. Na druhej strane, systémové príčiny môžu zahŕňať metabolické ochorenia, ako je cukrovka, nedostatok výživy (napríklad bielkovín, vitamínov C a D, či zinku), oslabený imunitný systém alebo starnutie. Spomalené hojenie zvyšuje riziko vzniku komplikácií, ako sú keloidné jazvy – nadmerný rast tkaniva pri hojení, ktorý môže viesť k vytvoreniu hrubej, vyvýšenej jazvy.
Miestne príčiny
- Infekcia rany – infekcia rany (väčšinou bakteriálna), ktorá je obvykle spojená so začervenaním, bolestivosťou a hnisavým výtokom pochopiteľne spomaľuje hojenie rany, niekedy ich úplne znemožňuje. Nutnosťou je obvykle chirurgické ošetrenie rany, eventuálne podávanie antibiotík.
- Namáhanie miesta rany – nadmerné zaťaženie miesta rany zhoršuje zrastanie tkanív a vrastanie nového väziva. Je úplne logické, že napríklad poranená končatina musí zostať v pokoji.
- Nedostatok vlhkosti – preukázalo sa, že nadmerné vystavovanie rany vzduchu (mimo preväzu) nie je príliš vhodné. Preferuje sa skôr tzv. vlhké hojenie. Sekrét z rany zvlhčuje bunky, uľahčuje hojenie a pôsobí proti baktériám (baktericídne). Schopnosť hojenia u vyschnutej kože je celkovo horšia.
Celkové príčiny
- Cukrovka – pacienti s cukrovkou majú celkovo tendenciu k pomalšiemu hojeniu rán. Je to dané zhoršeným prekrvením tkanív pri postihnutí malých tepien procesom zrýchlenej aterosklerózy. Vyšší krvný cukor je navyše sprevádzaný zvýšením rizika k bakteriálnym infekciám.
- Podvýživa – nedostatočná výživa má pochopiteľne vplyv na spomalené hojenie rán. Nedostatok stavebných kameňov pre novotvorbu tkanív (najmä nedostatok bielkovín) je tým hlavným problémom.
- Nedostatok vitamínov a minerálov – novovytvorené väzivo potrebuje na svoj vznik rad vitamínov, dôležitý je najmä vitamín C. Jeho nedostatok sa potom okrem iného prejavuje aj spomaleným hojením rán. Z minerálov sa môže na problémoch podieľať aj nedostatok zinku alebo kremíka.
- Vek – s postupujúcim vek sa celkovo zhoršuje schopnosť regenerácie poškodených tkanív a orgánov a zhoršené hojenie rán s tým úzko súvisí.
- Obezita – nadmerné vrstvy podkožného tuku vedú k horšiemu hojeniu rán. Je to zrejme dané horšou kvalitou prekrvenia tukového tkaniva a jej celkovo nízkymi hojacimi schopnosťami.
- Nádorové ochorenia – najmä generalizované nádory vedú k zníženiu hojivosti rán a to dvoma spôsobmi. Po prvé pri rozsiahlom nádorovom procese vzniká v tele nadmerne silná zápalová reakcia, ktorá hojenie a novotvorbu tkanív inhibuje. Po druhé potom dochádza k úbytku na váhe a nedostatku bielkovín.
- Lieky – celý rad liekov tlmiacich procesy prirodzeného zápalu a imunitnej reakcie môže zhoršiť hojenie rán. Asi najznámejším typom liekov sú v tomto ohľade kortikoidy.