Začervenanie v tvári
02.09.2024
Garant
MUDr. Magdaléna Remjarová
Začervenanie tváre je veľmi častý problém, obvykle je však úplne neškodný a súvisí s emóciami. Menej známy je fakt, že ho môžu spôsobovať aj niektoré ochorenia, vo vzácnejších prípadoch aj vážne.
Príčiny
- Emócie – emócie sú spojené s aktivitou vegetatívneho nervového systému, ktorý nie je ovládaný vôľou. Dôsledkom môže byť viditeľné rozšírenie podkožných drobných ciev a zvýšený prietok krvi spôsobí začervenanie tváre. U ľudí s labilnejším vegetatívnym systémom to môže byť trochu problém, pretože časté začervenanie tváre pri emóciách ako je rozčúlenie a stud ich môže trochu obťažovať.
- Alkohol – alkohol a jeho metabolické produkty spôsobujú svojím účinkom dočasné rozšírenie podkožných cievok v tvári (obzvlášť na nose), čo potom vedie k začervenaniu tváre u podnapitých ľudí. Vyššia pravdepodobnosť je u ľudí s vrodene horším odbúravaním produktov alkoholu, ako sú napr. Aziati.
- Teplo – prehriatie organizmu (typicky pobyt v teplom prostredí či fyzická námaha) je spojené s nutnosťou ochladiť sa. Okrem potenia je jedným z účinných chladiacich mechanizmov práve rozšírenie podkožných ciev, čo lepšie umožní v nich prúdiacej krvi odovzdávať teplo do okolitého prostredia. Začervenanie je opäť typickým príznakom.
- Alergická reakcia – súčasťou alergie môže byť aj začervenanie a opuch tváre. Ide o príznaky vystupňovanej reakcie organizmu na alergén.
- Lieky – celý rad liekov môže spôsobiť rozšírenie ciev v podkoží a tým vyvolať začervenanie. Typické je to napríklad pre nitráty, lieky na štítnu žľazu a mnohé ďalšie.
- Ružovka – toto je kožné ochorenie odborne označované ako rosacea. Vyskytuje sa približne u 10% populácie. Postihuje tvár, kde vytvára začervenanie nie nepodobné začervenanie po nadmernom požívaní alkoholu. Ľudia s ružovkou tak môžu byť omylom považovaní za alkoholikov.
- Karcinoid – toto je pomerne zvláštny a relatívne vzácny nádor, ktorý sa vyskytuje v črevách av pľúcach. Jeho pľúcne formy bývajú svojim charakterom zhubné, u črevných sa však môže správať aj nezhubne (netvorí metastázy). Bez ohľadu na svoj zhubný či nezhubný charakter bývajú však bunky karcinoidu schopné vytvárať množstvo látok, ktoré potom ovplyvňujú pochody v organizme a spôsobovať príznaky, ako je začervenanie tváre (odborne flush, bolesti brucha, hnačky, búšenie srdca a záchvaty duše.
- Systémový lupus erythematosus – Jedným z celého radu príznakov tohto zákerného autoimunitného ochorenia býva aj začervenanie tváre, ktoré má podobu motýľa – na tvárach sa nachádzajú krídla, ktoré sa spájajú v oblasti nosa. Tento „motýlovitý erytém“, ako sa začervenanie nazýva, je pre lupus veľmi typický.
- Hemangiómy – Tieto nezhubné nádory tvorené krvnými cievami sú v tvári typické pre detský vek a majú podobu ohraničených začervenaných až fialkastých škvŕn - naevus flammeus. Veľmi často sami miznú, niekedy sa odstraňujú pomocou lasera.
Otrava oxidom uhoľnatým - pri otrave týmto plynom blokujúcim prenos kyslíka do tkanív má človek začervenanú tvár, čo je spôsobené rozšírením podkožných cievok s následným prekrvením tváre.