Chondromalácia menisku
25.08.2024
Chondromalácia jabĺčka (menisku) je stav, pri ktorom dochádza k poškodeniu a zmäkčeniu chrupavky jabĺčka. Meniskus je chrupavkový polmesiacovitý útvar pôsobiaci ako tlmič nárazov a stabilizátor kĺbu. Pri chondromalácii sa chrupavka menisku začne degradovať, čo spôsobuje bolesť, opuch a obmedzený rozsah pohybu v kolene. Tento stav sa často spája s nadmerným opotrebovaním kolena, zraneniami alebo chronickým preťažením kĺbu.
Rizikové faktory:
- zranenia kolenného kĺbu
- dlhodobé a opakované zaťažovanie menisku
- vyšší vek
- nadváha a obezita
- genetická predispozícia
- operácie v oblasti kolena
- zápalové ochorenia kĺbov
- nesprávne postavenie alebo biomechanika kolena
Príznaky:
Pacienti často pociťujú bolesť v oblasti kolena zhoršujúcu sa pri aktivitách, ako sú chôdza, beh alebo pri dlhom sedení. Bolesť býva zvyčajne lokalizovaná na prednej strane kolena alebo v jeho vnútornom či vonkajšom rohu. Prítomný môže byť aj opuch vznikajúci v dôsledku zápalovej reakcie v kĺbe. Ďalšími príznakmi sú stuhnutosť kolena a obmedzený rozsah pohybu v kolennom kĺbe.
Diagnostika:
Diagnostika sa začína anamnézou a fyzikálnym vyšetrením, kde lekár posudzuje prítomné symptómy a rizikové faktory. Pre potvrdenie diagnózy sa používajú zobrazovacie metódy, najmä magnetická rezonancia (MR), ktorá detailne zobrazuje stav menisku a chrupavky. Röntgenové vyšetrenie môže odhaliť sekundárne zmeny, ale nie je vždy dostatočne presné pre diagnostiku chondromalácie. V prípade nejasností sa dopĺňa artroskopické vyšetrenie umožňujúce priamu vizualizáciu poškodenia menisku.
Terapia:
Liečba sa začína konzervatívnymi postupmi, ako sú fyzioterapia a symptomatická medikamentózna terapia. Odporúča sa tiež zmena aktivít na zníženie zaťaženia kolena a aplikácia ľadu na zmiernenie opuchu. Ak konzervatívna liečba nie je dostatočne účinná, je potrebná artroskopická chirurgia.