Zhrubnutie hlasu
22.08.2024
Zhrubnutie hlasu predstavuje zmenu hlasu, pri ktorej sa hlas stáva hlbším, hrubším alebo drsnejším. Pri zhrubnutí hlasu dochádza k zmenám v hlasivkách, ktoré ovplyvňujú kvalitu zvuku. Hlasivky, dva pásy svalového tkaniva v hrtane (laryngu), sa pri rozprávaní alebo spievaní sťahujú a uvoľňujú. Zhrubnutie hlasu je výsledkom zmien v týchto štruktúrach a ich fungovaní.
Príčina:
- hormonálne zmeny: U chlapcov počas puberty dochádza k výraznému nárastu hladiny testosterónu, čo spôsobuje rast a zhrubnutie hlasiviek. Tieto väčšie a hrubšie hlasivky vibrujú pomalšie, čo vedie k hlbšiemu hlasu. U žien môže pokles estrogénu počas menopauzy spôsobiť, že hlasivky stratia elasticitu a hlas tým zhrubne.
- starnutie: S pribúdajúcim vekom dochádza k prirodzeným zmenám v hlasivkách, vrátane straty svalovej hmoty, elasticity a zmenšenia prietoku krvi, čo môže viesť k hlbšiemu a menej pružnému hlasu.
- dlhodobé fajčenie: Cigaretový dym obsahuje chemikálie poškodzujúce a dráždiace hlasivky.
- nadmerné namáhanie hlasiviek
- nádory hlasiviek a hrtana
- zápaly a infekcie
- paréza alebo paralýza hlasiviek
- alergie
- suchý a znečistený vzduch
Terapia:
Liečba zhrubnutia hlasu závisí od príčiny problému. Ak je príčinou hlasová námaha, odporúča sa hlasový odpočinok a zmena hlasových návykov, často pod vedením logopéda. Pri hormonálnych zmenách, ako je napríklad puberta alebo menopauza, je zhrubnutie hlasu prirodzené a nevyžaduje liečbu. Ak je zhrubnutie spôsobené zápalom hlasiviek, napríklad laryngitídou, používajú sa protizápalové lieky a v prípade infekcie aj antibiotiká. Pri refluxnej chorobe sa odporúča zmena stravy a lieky na zníženie kyseliny. Ak je príčinou fajčenie, nevyhnutné je prestať fajčiť. V prípade nádorov alebo uzlíkov na hlasivkách môže byť potrebný chirurgický zákrok. Na zmiernenie prejavov pozitívne pôsobí dostatočná hydratácia a vyhýbanie sa dráždivým látkam.