Chilaiditiho príznak a syndróm
21.08.2024
Chilaiditiho príznak je rádiologický nález, pri ktorom sa kľučka hrubého čreva alebo tenkého čreva nachádza medzi pečeňou a bránicou. Ak tento stav spôsobuje gastrointestinálne príznaky, označuje sa ako Chilaiditiho syndróm. Pacienti sa môžu sťažovať na bolesť brucha, nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, zápchu. V diagnostike využívame zobrazovacie vyšetrenia. Terapia Chilaiditiho syndrómu je konzervatívna, ale v prípade vzniku komplikácii môže byť nutný chirurgický zákrok.
Príčiny
Presná príčina vzniku Chilaiditiho syndrómu nie je známa. Predpokladá sa, že na vzniku sa môže podieľať oslabenie alebo predĺženie závesného aparátu čreva, vrodené malformácie čreva, ale aj stavy ako je cirhóza pečene, ascites, vysoký stav bránice, emfyzém pľúc a ďalšie.
Prejavy
- Bolesti brucha.
- Nechutenstvo.
- Nevoľnosť.
- Vracanie.
- Plynatosť a zápcha (obstipácia).
- Menej často sa vyskytujú príznaky, ako je bolesť na hrudi a sťažené dýchanie. K zhoršeniu symptómov dochádza v noci, keď pacient leží na chrbte.
Závažnosť gastrointestinálnych prejavov môže byť rôzna. Prejavy môžu byť mierne alebo veľmi závažné, kedy prebieha Chilaiditiho syndróm pod obrazom náhlej brušnej príhody („akútne brucho“).
Diagnostika
Chilaiditiho príznak je vo väčšine prípadov náhodným nálezom na zobrazovacom vyšetrení, ako je röntgen alebo CT brucha. Niekedy môže byť tento nález objavený aj pri röntgene hrudníka. Tento nález môže byť prechodný alebo trvalý.
Terapia
U pacientov s Chilaiditiho znakom, ktorí sú asymptomatickí, nie je potrebný žiadny zásah a postačuje pozorovanie. Vždy je však potrebné vylúčiť možné závažnejšie stavy. Symptomatickí pacienti s Chilaiditiho syndrómom si môžu vyžadovať zavedenie nazogastrickej sondy s cieľom dekompresie čreva, ako aj užitie liekov podporujúcich vyprázdnenie stolice. Závažné prípady spojené s ischémiou čreva a inými závažnými komplikáciami si vyžadujú chirurgickú liečbu.