Krv v ejakuláte (hemospermia)
14.08.2024
Nález krvi v ejakuláte (hemospermia) by mal byť považovaný za vážny príznak a mal by viesť k návšteve urológa. Za týmto stavom stojí mnoho príčin. Ejakulát je spermiami tvorený len z 2%, zvyšok je produkt semenných vačkov a prostaty. Ďalej ejakulát prechádza cez semenovod až cez močovú rúru. Preto je variabilita príčin taká široká.
Príčiny
Poranenie – k poraneniu mužských pohlavných ciest môže dôjsť napríklad pri príliš vášnivom pohlavnom styku a menej štandardných sexuálnych polohách. Okrem bolesti sa potom v ejakuláte môže objaviť aj malé množstvo krvi.
Infekčné ochorenia - zápaly mužského pohlavného traktu sa môžu prejaviť krvácaním a krv sa môže objaviť v moči aj v ejakuláte. Táto skupina chorôb zahŕňa zápaly prostaty, zápaly močovej trubice a zápaly nadsemenníkov. Patria sem aj niektoré sexuálne prenosné choroby, ako je napríklad kvapavka a chlamýdiové infekcie postihujúce močovú trubicu. Treba sledovať aj pridružené príznaky, ako je napríklad pálenie pri močení alebo pri ejakulácii, horúčku alebo iné prejavy infekčných stavov.
Lekárske zákroky - krv v spermiách sa môže objaviť v odstupe niekoľkých dní po vykonaní biopsie prostaty. Biopsia v tomto prípade znamená opakované bodnutie do prostaty ihlou a to môže spôsobiť krvácanie tkaniva.
Nádorové ochorenie - nádorové procesy sa len vzácne prejavujú krvou v ejakuláte. Môže ísť o nádorové ochorenie prostaty, semenníkov a niektoré nádory vylučovacieho traktu, ako je napríklad nádor močového mechúra.
Poruchy krvnej zrážanlivosti - všetky krvácavé stavy môžu byť spojené s krvácaním do mužského pohlavného ústrojenstva, avšak oveľa častejšie sa objavia iné symptómy (krv v stolici, krv v moči, krvácanie z ďasien, krvácanie z nosa a pod.). Medzi krvácavé ochorenia zaraďujeme hemofíliu alebo Von Willebrandovu chorobu alebo získané stavy, kedy pacient užíva lieky, ktoré pôsobia ako prevencia pred tromboembolickými príhodami.
Diagnostika
Nutné je podstúpiť kompletné urologické vyšetrenie s dôslednou anamnézou, fyzikálnym vyšetrením, kedy si urológ pohmatom vyšetrí semenníky. Na tomto mieste by som rada pripomenula, že každý muž by si mal aspoň raz mesačne sám vyšetriť semenníky pohmatom a sledovať, či nedošlo k zmene veľkosti alebo či nie je prítomná na semenníku hrčka. Medzi ďalšie vyšetrenia zaraďujeme ultrasonografické vyšetrenie a vyšetrenie onkomarkerov. Vždy treba myslieť na potencionálnu príčinu a podľa toho sa indikujú následne vyšetrenia.