Zúženie zreníc (mióza)
28.07.2024
Zúženie zrenice (odborne mióza) je normálny fyziologický proces. Šírka zrenice je ovládaná vzájomným pôsobením autonómneho nervové systému sympatiku a parasympatiku (sympatikus zrenicu rozširuje a parasympatikus ju zužuje), ktoré nie sú ovládané našou vôľou. Za normálnych okolností sa šírka zreníc mení pri zmenách osvetlenia, budú ju však meniť aj všetky faktory, ktoré ovplyvňujú systém sympatiku a parasympatiku.
Príčiny
Zmena osvetlenia, pohľad do blízka – k zúženiu zreníc dochádza na svetle, naopak v tme sa zrenice rozširujú. K zúženiu zreníc dôjde aj pri zaostrovaní pri pohľade nablízko.
Lieky a drogy – celý rad zlúčenín ovplyvňuje sympatikus a parasympatikus. Ak to vedie k prevahe parasympatiku, zrenice sa zužujú. Z najčastejšie používaných sú to opiáty (rad liekov užívaných v liečbe bolesti, ako je morfín a jeho deriváty, rôzne antipsychotiká, z drog sa jedná typicky o heroín), organofosfáty a niektoré pesticídy.
Hornerov syndróm – tento syndróm je spojený s jednostranným zúžením zrenice, poklesom horného viečka a vklesnutím oka do očnice. Je vyvolaný poškodením sympatikového nervového systému. Príčin môže byť celý rad, pomerne často sa spomína karcinóm pľúc zasahujúca vrchol pľúc (Pancoastov tumor). Syndróm môže spôsobiť aj mozgová mŕtvica alebo mozgový nádor zasahujúci niektoré časti mozgového kmeňa. V mnohých prípadoch zostáva príčina vzniku syndrómu nejasná.