Krvácanie z ucha
28.07.2024
Garant
MUDr. Magdaléna Remjarová

Príznak krvácania z ucha nie je až taký častý, avšak niekedy sa predsa len vyskytne a väčšinou vedie pacienta k lekárovi ušného-nosného-krčného (ORL). Väčšinou ide o dôsledok chorôb vonkajšieho a stredného ucha, niekedy však môžu byť príčiny iné.
Príčiny
- Prasknutie bubienka – k prasknutiu bubienka najčastejšie dochádza pri zápaloch stredného ucha, ktoré neboli včas diagnostikované a liečené. Spolu s krvou obvykle vytečie aj hnis. Iným dôvodom prasknutia bubienka môže byť náhla zmena tlaku (odborne tzv. barotrauma) – stať sa to môže napríklad letcom a potápačom – a potom aj veľmi hlasný zvuk. K pretrhnutiu bubienka môže dôjsť aj pri zasúvaní dlhých a ostrých predmetov do ucha, najväčšie riziko je u malých detí. Pri prasknutí bubienka dochádza nielen k možnému krvácaniu, ale väčšinou aj k zhoršeniu sluchu na danom uchu.
- Zápal zvukovodu – jedná sa o relatívne nepríjemné a bolestivé ochorenie, pri ktorom je infekciou napadnutý vonkajší zvukovod, čo vytvára takú spojnicu medzi ušnicou a stredným uchom. Okrem ľahkého krvácania môže z ucha vytekať hnis.
- Úraz hlavy – niekedy môžeme zistiť krvácanie z ucha po úrazoch hlavy, v takom prípade je vždy nutné myslieť na zlomeniny spodiny lebečnej, pacienta prevážať v stabilnej polohe a zabrániť tak ďalšiemu poškodeniu.
- Nádory ucha – zhubné aj nezhubné nádory vyrastajúce zo zvukovodu môžu krvácať, jedná sa však o veľmi vzácne ochorenia.
Diagnostika
Obvykle postačí vyšetrenie ORL lekárom, ktorý sa môže pozrieť do zvukovodu a zhodnotiť stav vonkajšej strany bubienka. Pri podozrení na poranenie hlavy je nutné vykonať CT vyšetrenie hlavy na stanovenie rozsahu poranenia.