Krvácanie z pošvy
28.07.2024
Garant
MUDr. Magdaléna Remjarová
Gynekologické krvácanie je jeden z najčastejších dôvodov návštevy gynekológa. Jeho zradnosť spočíva v tom, že k životu ženy a menštruačnému cyklu pravidelné krvácanie patrí. Na druhú stranu môže byť však príznakom mnohých ochorení, často aj závažných.
Príčiny
- Menštruačné krvácanie – menštruácia je pochopiteľne najčastejšou príčinou gynekologického krvácania. Je súčasťou 28 denného menštruačného cyklu. Začína priemerne v 12 rokoch a prvá menštruácia sa nazýva menarché. Po skončení menštruácie začína obdobie menopauzy. Menštruácia nemusí byť vždy pravidelná a býva rôzne silná. Silnejšia menštruácia nie je pre ženu príliš príjemná a dochádza pri nej aj k väčším krvným stratám. Nezriedka môže byť aj príčinou anémie z nedostatku železa. Tieto problémy sa obvykle riešia nasadením hormonálnej antikoncepcie, ktorá menštruáciu zmierni a napraví pravidelnosť cyklu.
- Gynekologické zápaly – zápaly pošvy, krčok maternice, maternice a dokonca aj zápaly vajcovodov a vaječníkov môžu byť spojené s výtokom obsahujúcim prímes krvi.
- Pohlavný styk – pohlavný styk môže viesť k podráždeniu pošvovej sliznice a môže byť nasledovaný krvácaním. Vyššie riziko je po znásilnení. Niekedy môže po pohlavnom styku krvácať aj karcinóm krčka maternice. Už z toho dôvodu by malo nasledovať gynekologické vyšetrenie.
- Deflorácia – pretrhnutie panenskej blany býva niekedy (ale nie vždy) spojené s krvácaním. Opäť sa jedná o bežnú vec.
- Zhubné nádorové ochorenia – gynekologické nádory sa samozrejme môžu prejavovať krvácaním. Patrili by sem nádory pošvy, rakovina krčka maternice a rakovina maternice. Rozhodne platí, že gynekologické krvácanie u ženy po menopauze musí byť spojené s návštevou gynekológa!
- Nezhubné útvary v maternici – najrôznejšie nezhubné polypy a myómy môžu krvácať tiež. Samotný nález polypu nie je nič hrozné, obvykle sa vykoná hysteroskopické vyšetrenie (do maternice sa cez pošvu zasunie hadicový prístroj s kamerou). Hysteroskopickým prístrojom sa potom dá polyp odstrániť a odoslať na histologické vyšetrenie.
- Mimomaternicové tehotenstvo – ku krvácaniu obvykle dôjde za predpokladu, že plodové vajcia zahniezdené v nenormálnej lokalizácii (vajcovod, nenormálne miesta v maternici alebo jazva po cisárskom reze) odumrie. Celý stav vyzerá tak, že žena nedostane očakávanú menštruáciu (je totiž de facto tehotná) a začne krvácať po niekoľkých týždňoch, keď plodové vajcia odumrie. Žena potom toto krvácanie obvykle mylne považuje za oneskorenú normálnu menštruáciu, ale nie je tomu tak.
- Predčasné odlúčenie placenty - tento závažný stav môže byť príčinou gynekologického krvácania v tehotenstve. Placenta je bohato prekrvená a jej odlúčenie môže viesť k skutočne silnému krvácaniu. Predčasné odlúčenie placenty môže ohroziť na živote matku i plod, a preto musí byť gynekologické krvácanie u tehotnej ženy čo najskôr vyšetrené skúseným gynekológom.
- Potrat – samovoľný potrat a samozrejme aj umelá interrupcia bývajú často spojené s gynekologickým krvácaním.
- Pôrod – pôrod nie je príliš čistá záležitosť a samozrejme pri ňom a istý čas aj po ňom dochádza ku krvácaniu. Pri normálne prebiehajúcom pôrode nie je krvácanie veľké a ženu nijako výrazne neohrozuje.
- Krvácavé stavy – ak má žena z nejakého dôvodu narušený systém zrážania krvi, je riziko krvácania z gynekologického traktu vyššie. Rovnako sa však môže objaviť krv v stolici a krv v moči. Najčastejšou príčinou získaných krvácavých stavov sú lieky v rámci prevencie tromboembolických príčin.
Diagnostika a liečba
Základom je fyzikálne gynekologické vyšetrenie a krvné vyšetrenie– význam má najmä krvný obraz a množstvo hemoglobínu. Ďalej je možné vykonať ultrazvuk brucha, maternicovú kyretáž, prípadne hysteroskopiu. Ďalšie vyšetrenie sa potom vykonáva podľa výsledkov. Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny krvácania.