Hyperkalcémia
27.07.2024
Hyperkalcémia je stav, kedy dochádza k zvýšeniu koncentrácie vápnika v krvi nad hornú hranicu fyziologickej normy. Medzi príčiny hyperkalcémie patrí hyperparatyreóza, dlhodobá imobilizácia, kostné metastázy a iné. Prejavy hyperkalcémie zahŕňajú nefrolitiázu, bolesť kostí, bolesť brucha, polyúriu, svalovú slabosť a neuropsychiatrické príznaky. Diagnostika spočíva v stanovení hladín vápnika v krvi a následné pátranie po príčine. Liečba sa odvíja od závažnosti hyperkalcémie.
Príčiny
- Hyperparatyreóza – ochorenie prištítnych teliesok spojené s nadmernou sekréciou parathormónu. Parathormón sa významne podieľa na regulácii koncentrácie vápnika. Pri jeho nadbytku dochádza k mobilizácii (uvoľňovaniu) vápnika z kostí, a tak k zvyšovaniu hladiny vápnika v krvi. Príčinou je zvyčajne nezhubný nádor prištítneho telieska, zriedkavejšie aj nádor zhubný.
- Kostné metastázy – niektoré typy nádorov spôsobujú vznik takzvaných osteolytických metastáz, ktoré spôsobujú odbúravanie kosti. Medzi také nádory patrí mnohopočetný myelóm, niektoré druhy nádorov prsníka a iné.
- Paraneoplastický syndróm – niektoré typy nádor sú schopné produkovať biologicky aktívne látky, ako je parathormónu podobný peptid, ktorý pôsobí na kosti rovnako ako parathormón. Medzi takéto nádory patria napríklad niektoré nádory prsníka.
- Imobilizácia – Dlhodobé znehybnenie pacienta na lôžku a nečinnosť pohybového systému začne po čase viesť k odbúravaniu kostí.
- Predávkovanie vitamínom D – V prípade nadmerného príjmu tohto vitamínu môže dôjsť k zvýšeniu hladiny vápnika v krvi so všetkými negatívnymi dôsledkami.
- Chronické ochorenie obličiek
- Milk-alkali syndróm
Prejavy
Klinická prezentácia hyperkalcémie je variabilná a môže sa pohybovať od asymptomatickej pri miernej hyperkalcémii až po život ohrozujúce klinické príznaky pri ťažkej hyperkalcémii.
- Nefrolitiáza a nefrokalcinóza – vznik oblikových kameňov a ukladanie vápnika do tkaniva obličky.
- Bolesť kostí – v ťažkých prípadoch môžu vznikať až zlomeniny.
- Zápcha.
- Bolesť brucha.
- Nevoľnosť a zvracanie.
- Peptické vredy.
- Pankreatitída.
- Neuropsychiatrické príznaky – úzkosť, depresia, únava a kognitívna dysfunkcia.
- Somnolencia – ospalosť.
- Srdcové arytmie
- Svalová slabosť.
- Polyúria – označuje močenie nadmerného množstva moču so vznikom následnje dehydratácie.
Diagnostika
Prvotná diagnostika spočíva vo vyšetrení hladiny vápnika v krvi. Po náleze hyperkalcémie je nutné pátrať po jej príčine. Vyšetrujeme funkciu obličiek, hladinu fosfátov v krvi, koncentráciu sérového parathormónu. Prištítne telieska a ich prípadné nádory si možno prezrieť pomocou ultrazvuku krku. Medzi niektoré ďalšie vyšetrenia patrí stanovenie hladiny parathormónu podobného peptidu, scintigrafické vyšetrnie s cieľom odhalenia kostných metastáz.
Terapia
Liečba závisí od závažnosti poruchy vápnika. Mierna a asymptomatická stredne ťažká hyperkalcémia sa lieči perorálnou rehydratáciou a nízkym príjmom vápnika. Symptomatická alebo ťažká hyperkalcémia je potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý si vyžadujúce hospitalizáciu. V liečbe sa využíva intravenózne doplnenie tekutín (infúziami), diuretiká a lieky, ktoré zabraňujú ďalšej resorpcii kostí, ako sú kalcitonín a bisfosfonáty. V závažných prípadoch je možné telo zbaviť nadmerného vápnika hemodialýzou.