Eruktácia (grganie)
24.07.2024
Eruktácia (grganie) znamená spätný únik vzduchu zo žalúdka, čo je sprevádzané zvukom vznikajúcim pri rozkmitaní horného pažerákového zvierača (oddeľujúceho pažerák od hltana). Väčšinou sa jedná o neškodnú a normálnu vec, ktorá je v našej kultúre iba spoločensky nevhodná, ale niekedy môže časté grganie súvisieť s niektorými ochoreniami.
Príčiny
Hltanie – pri hltaní okrem jedla a tekutín prehĺtame veľké množstvo vzduchu, v žalúdku sa potom vytvorí vzduchová bublina, ktorú sa po určitej dobe uvolní. V niektorých kultúrach je odgrgnutie si po jedle vyjadrením, že nám jedlo chutilo.
Sýtené nápoje – v tomto prípade sa vzduchová bublina v žalúdku vytvorí z bubliniek oxidu uhličitého, ktorý je rozpustený v nápoji. Po nahromadení vzduchu ho potom vygrgneme.
Antacidá – ide o voľnopredajné prípravky zo skupiny zlúčenín proti prekysleniu žalúdka. Antacidá sú látky na báze uhličitanov, ktoré chemicky reagujú so žalúdočnou kyselinou za vzniku vody a oxidu uhličitého. Vzniknutý oxid uhličitý je plyn, ktorý môžeme následne vygrgnúť.
Refluxná choroba – niekedy časté grganie znamená narušenie funkčného a anatomického vzťahu medzi pažerákom a žalúdkom, ktoré vyvoláva návrat kyslého žalúdočného obsahu a poškodzovanie výstelky pažeráka. Okrem eruktácie býva typicky prítomná aj pyróza (pálenie záhy).
Porucha vyprázdňovania žalúdka – odborne sa označuje ako gastroparéza. Má množstvo príčin, pomerne často sa s ňou stretávame ako s komplikáciou u dlhotrvajúcej cukrovke (diabetes mellitus 1. typu alebo 2. typu). Diabetes narúša okrem iného aj nervy ovplyvňujúce pohyblivosť tráviaceho traktu a to vedie k hromadeniu potravy v žalúdku. Nechutenstvo, časté grganie a zápach z úst sú bežnými sprievodnými prejavmi. Ako riešenie obvykle podávame lieky na zrýchlenie pohybu tráviaceho traktu (prokinetiká).
Gastrofibroskopické vyšetrenie – ide o vyšetrovaciu metódu, pomocou ktorej dokážeme vyšetriť hornú časť tráviacej rúry. Počas vyšetrenia sa štandardne aplikuje aj vzduch, pre lepšie zobrazenie tráviacich častí, ktorý samozrejme musíme prirodzene aj vygrgnúť. Pre pacienta to môže byť nepríjemné ale je to úplne normálne a žiadúce.
Diagnostika
Ak je grganie časté a ak je sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú občasné bolesti brucha, alebo pálenie záhy, je možné vykonať gastrofibroskopické vyšetrenie, ktoré nás môže informovať o anatomických pomeroch v pažeráku a žalúdku.