Steatorea
24.07.2024
Steatorea označuje žltú a mastnú objemnú stolicu, ktorá môže byť sprevádzaná nepríjemným zápachom. Najčastejšie vzniká ako prejav poruchy vstrebávania tukov. Tuky sú za normálnych okolností trávené v tenkom čreve za účasti žlče a tráviacich enzýmov pankreasu, preto medzi najčastejšie príčiny patrí porucha na úrovni žlčníka a žlčových ciest alebo pankreasu. V diagnostike využívame viaceré laboratórne, ale aj zobrazovacie metódy. Liečba sa určuje na základe vyvolávajúcej príčiny.
Príčiny
- Ochorenia žlčníka a žlčových ciest – stavy, ktoré spôsobujú poruchu tvorby alebo odtoku žlče do tenkého čreva, vedú k poruche vstrebávania tukov, a tak k vzniku steatorey. Žlč je nevyhnutná pre trávenie a vstrebávanie tukov. Poruchy odtoku žlče môžu vzniknúť v prítomnosti žlčových kameňov, ktoré vedú k upchaniu žlčníka alebo žlčových ciest. Podobným mechanizmom vedú k vzniku steatorey aj nádory žlčníka a žlčových ciest, kedy nádorová masa vedie k útlaku, čo znemožňuje odtok žlče. Medzi iné príčiny patrí primárna biliárna cholangitída.
- Ochorenia pankreasu – ochorenia, ktoré spôsobujú poruchu sekrécie pankreatických enzýmov, vedú k poruche vstrebávania tukov, a tak aj k vzniku steatorey. Medzi takéto ochorenia patrí chronická pankreatitída, kedy chronický zápal vedie k prestavbe tkaniva pankreasu a poruche sekrécie pankreatických enzýmov. Inou príčinou je karcinóm pankreasu, ktorý útlakom žlčovodu, zabraňuje odtoku žlče do tenkého čreva.
- Ochorenia tenkého čreva – sliznica tenkého čreva tvorí plochu, ktorá umožňuje vstrebávanie tukov. Poškodenie sliznice tenkého čreva narúša vstrebávanie tukov. Môže ísť napríklad o celiakiu, Crohnovu chorobu, ale môže ísť aj o stav po rozsiahlej resekcii (chirurgickom odstránení) tenkého čreva, ktoré narúšajú resorpčnú plochu.
- Lieky – niektoré lieky narúšajú vstrebávanie tukov.
Prejavy
Steatorea sa prejavuje mastnou, objemnou a niekedy až zapáchajúcou stolicou. Komplikáciou tohto stavu je nedostatok vitamínov rozpustných v tukoch, medzi ktoré patria vitamín A, D, E, K.
Diagnostika
Pri vyšetrovaní steatorey je vhodné zistiť akékoľvek ďalšie prítomné príznaky (bolesti brucha, úbytok na váhe, žltačka atď.) a vyšetriť stolicu. V laboratórnom vyšetrení nás zaujíma napríklad hladina bilirubínu, hepatálne testy, vyšetrenie cholesterolu a ďalšie. Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje vizualizáciu žlčníka a žlčových ciest. Medzi iné pokročilejšie metodiky patrí napríklad magnetická rezonančná cholangiopankreatikografia (MRCP) a endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP). Pri podozrení na celiakiu sa odoberajú špecifické protilátky z krvi a vzorky sliznice z tenkého čreva pri gastroskopii. Crohnovu chorobu diagnostikujeme endoskopicky.
Terapia
Liečba steatorey závisí od vyvolávajúcej príčiny.