Petéchie
14.06.2023
Petéchie sú drobné, okrúhle krvné výrony na koži a slizniciach, veľkosti do 3 mm. Sú spôsobené krvácaním z vlásočníc, čo sú najtenšie cievy, ktoré spájajú žily a tepny. Eflorescencie môžu pripomínať vyrážku, avšak petéchie sú na úrovni povrchu kože. Môžu mať červenú, fialovú až hnedastú farbu a vyskytujú sa v zhlukoch, ojedinele solitárne. V prípade mnohopočetných ložísk ide o purpuru. Ak ložiská splynú, ide o sufúziu.
Príčiny
- infekčné ochorenia - petéchie môžu byť príznakom mnohých infekčných ochorení, avšak najzávažnejšou možnou príčinou je meningokoková meningitída, spôsobená baktériou Neisseria meningitidis. Ochorenie je charakteristické rýchlou progresiou, vysokou letalitou a nutná je čo najskoršia zdravotná intervencia v podaní antibiotík intravenózne (žilovým vstupom). Medzi iné infekčné ochorenie vedúce ku vzniku petéchií zaraďujeme cytomegalovírus, COVID 19, streptokoky, rubeola vírus alebo vírusy spôsobujúce hemoragické horúčky.
- lieky - petéchie môžu vziknúť počas užívania liekov ako sú fenytoín (proti záchvatom ako je epilepsia), penicilín alebo chinín (liek proti malárii).
- petéchie môžu vzniknúť aj pri dlhšom a úpornom kašlaní, vracaní alebo pri pôrode po mechanickom rozrušení zvýšeným tlakom. Rovnako môžu vzniknúť pri športových aktivitách alebo pri traumách a úrazoch.
- nedostatok vitamínu C - skorbut - deficiencia vitamínu C vedie k nedostatočnej tvorbe kolagénu, ktorý je esenciálnou súčasťou steny ciev, následkom čoho sú vlásočnice labilnejšie a dochádza k ruptúram a presakovaniu krvi.
Iné ochorenia, pri ktorých sa môžu vyskytnúť petéchie:
- imunologicky podmienená trombocytopénia
- leukémia
- vaskulitídy
- kryoglobulinémia
Prejavy
Petéchie sa často vyskytujú na trupe, na dolných končatinách v okolí členkov, v oblasti slabín ale môžu sa vyskytnúť kdekoľvek na tele. v niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj na slizniciach. Medzi možné pridružené príznaky patria:
- horúčka, triaška a zimnica
- únava, dezorientácia
- bolesti svalov, hlavy a kĺbov
- vracanie
- svetloplachosť
- meningeálne príznaky - dôvodom je dráždenie mozgových obalov
- porucha vedomia
Dôležitá je včasná diagnostika a rýchla intervencia. Treba čím skôr vylúčiť meningokokovú meningitídu, až potom môžeme pátrať po iných príčinách. Pre diagnostiku petéchií je významná aj vitroskopia, ide o veľmi jednoduché vyšetrenie, pri ktorom sa využíva podložné sklíčko. Sklíčkom sa zatlačí na krvnú eflorescenciu. Ak ide o petéchiu, ložisko nezbledne ani nezmizne, zostáva rovnakej farby. Ak zmizne, môžeme vylúčiť, že ide o petéchie.