Bolesť oka
19.06.2024
Garant
MUDr. Kristína Drugová
Bolesť oka je príznak, ktorý môže byť veľmi obťažujúce a zvyčajne vedie k návšteve očného lekára. Bolesť môže byť vyvolaná radom očných ochorení a môže byť sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako sú začervenanie oka, rozmazané videnie alebo dvojité videnie.
Príčiny
- Očné zápaly – zápaly oka môžu postihnúť prakticky ktorúkoľvek časť oka, väčšinou ide o zápaly rohovky, zápaly dúhovky a zápaly spojiviek. Zápaly môžu byť infekčné aj neinfekčné. Okrem bolesti nájdeme obvykle aj začervenanie oka a pri bakteriálnych infekciách aj hnisavý výtok. Nebezpečné je zápalové postihnutie oka v rámci pásového oparu tváre. Relatívne vzácne sú zápaly hlbokých štruktúr oka, ktoré okrem bolesti často spôsobia poruchu zraku.
- Zápaly očných žliaz – očné žľazy sa môžu upchať a potom v nich vzniká bolestivý zápal. Zápal potných a mazových žliaz očnej mihalnice (viečka) označujeme ako jačmenné zrno (hordeolum), o niečo vzácnejšie je potom vlčie zrno(chalazion) postihujúce tzv. Meibomove žľazy. Bakteriálne zápaly sa liečia pomocou antibiotík vo forme očných mastí.
- Dráždivé látky – kontakt rohovky s dráždivými chemickými látkami (väčšinou v plynnom skupenstve) býva spojený s prudkým slzením a bolesťou. Agresívne chemické látky sa bežne používajú v priemysle, inak ide aj o efekt radu bojových plynov. K podráždeniu však môže dôjsť aj tekutinami, mnohým ľuďom k silnému podráždeniu očí stačí kontakt s chlórovanou a morskou vodou.
- Cudzie teleso v oku - cudzie telesá sa dostanú do oka často v pracovnom prostredí pri nedostatočnej ochrane zraku. Aj drobné teleso môže oko výrazne podráždiť a spôsobiť nepríjemnú bolesť. Človek nadmerne slzí a snaží sa žmurkať. Pokiaľ tieto obranné reflexy nepomôžu, potom musí teleso vybrať očný lekár. Do tejto skupiny musíme započítať aj umelé očné šošovky, ktoré sú v oku ponechané príliš dlho.
- Zelený zákal – zelený zákal (glaukóm) súvisí so zvýšeným vnútroočným tlakom. Stav je nepríjemný, môže zhoršovať zrak a pri akútnom zvýšení vnútroočného tlaku (glaukómový záchvat) sa objavuje prudká bolesť postihnutého oka.
- Zápal optického nervu – stav odborne označujeme ako retrobulbárnu neuritídu. Medzi jej prejavy patrí zhoršenie zraku a bolesť postihnutého oka. Príčin môže byť viac, ale najmä u mladých žien je vždy nutné myslieť na možnosť prvého prejavu roztrúsenej sklerózy.
- Bolesti hlavy – niektoré typy bolestí hlavy sa môžu šíriť do oka, ide najmä o migrény. Bolesť býva často prítomná na jednej strane a postihuje polovicu hlavy s príslušným okom.
Diagnostika a liečba
Náhle vzniknutá bolesť oka je dôvodom na vyšetrenie očným lekárom. V prípade, že príčina nie je zrejmá, je možné vykonať dovyšetrenie stavu neurológom. Okrem podávania liekov na bolesť je nutné nájsť vyvolávajúcu príčinu a tú vyriešiť.