Bolesť medzi lopatkami
19.06.2024
Bolesť medzi lopatkami je pomerne bežnou ťažkosťou u chorých s bolesťami chrbtice, môže sa však vyskytovať aj u mnohých chorôb tráviaceho traktu a kardiovaskulárnej sústavy, často veľmi závažnými.
Príčiny
- Nervosvalové bolesti – jedná sa o najčastejšiu príčinu bolestí medzi lopatkami. Príčinou sú degeneratívne procesy chrbtice, zúženie medzistavcových platničiek, alebo choroby svalového aparátu chrbtice. Bolesť sa zhoršuje pri zmene polohy, nie je závislá na námahe a nebýva spojená s dýchavičnosťou. Nutné dodať, že niektorí pacienti svoje ťažkosti líčia tak sugestívne, že môžu byť ľahko zamenené s pľúcnou embóliou alebo ischemickou chorobou srdca.
- Pľúcna embólia – môže byť sprevádzaná bolesťou na hrudi a bolesťou medzi lopatkami. Bolesť vzniká náhle a v typickom prípade je sprevádzaná náhlou dýchavičnosťou. Ide o relatívne nebezpečný stav, ťažké neliečené formy môžu u človeka pomerne rýchlo spôsobiť smrť, alebo mu zanechať trvalé následky.
- Angina pectoris a infarkt myokardu – bolesti vychádzajúce zo srdcového svalu v dôsledku týchto foriem ischemickej choroby srdca môžu vystreľovať do chrbta, obzvlášť ak je postihnutá jeho zadná stena. Pre oba stavy je však typickejšia klasická bolesť na hrudi. Myslieť treba aj na disekciu aorty.
- Zápal žlčníka - bolesť žlčníka vzniká typicky v pravom podrebrovom priestore, ale môže vystreľovať smerom do chrbta a nezriedka medzi lopatky. Okrem bolesti medzi lopatkami je prakticky vždy prítomná pohmatová bolesť v pravom podrebrebrovom priestore, nevoľnosť, alebo vracanie.
- Ochorenie pľúc – bolesti medzi lopatkami môžu spolu s kašľom a zvýšenou teplotou sprevádzať zápaly pľúc. Aj menej závažné infekčné zápaly, ktoré sú spojené s ťažkým kašľom, môžu podráždením dýchacích svalov a nervosvalového aparátu vyvolať nepríjemné bolesti na hrudi.
- Ochorenie pažeráka – Bolesť medzi lopatkami môže spôsobiť zaseknutie sústa v pažeráku a zápaly pažeráka, z vážnych príčin možno menovať pokročilé nádorové ochorenie pažeráka. V každom prípade sa okrem vlastnej bolesti bude chorý sťažovať aj na ťažkosti s prehĺtaním.
Diagnostika
Ak trvajú bolesti dlhšiu dobu, alebo ak sú neobvykle silné, je vyšetrenie lekárom určite vhodné. Vyšetrenie by malo začať dôkladnou anamnézou. Dôležité sú informácie o už známych chorobách pacienta a jeho blízkej rodiny, o okolnostiach vzniku bolesti, o charaktere bolesti, kam bolesť vystreľuje a mnoho iných charakteristík. Je nutné spomenúť akékoľvek ďalšie varovné príznaky, najmä dýchavičnosť a bolesť na hrudi.
Z vyšetrenia krvi môžeme využiť najmä srdcové enzýmy na vylúčenie postihnutia srdcového svalu a s istou mierou opatrnosti je možné použiť aj D-diméry na vylúčenie pľúcnej embólie. Súčasťou vyšetrenia by malo byť natočenie EKG a vykonanie röntgenu pľúc a hrudnej chrbtice. Pri podozrení na príčinu ťažkostí v tráviacej sústave je možné vykonať endoskopické vyšetrenie. Ďalší vyšetrovací postup môžeme zacieliť podľa výsledkov. Ak máme podozrenie na nervosvalovú príčinu ťažkostí, je vhodné zaistiť vyšetrenie neurológom, alebo rehabilitačným lekárom, ktorí potom tiež navrhnú vhodnú liečbu.