Sepsa
31.05.2024
Sepsa, laicky nazývaná "otrava krvi", je závažný a život ohrozujúci stav, ktorý vzniká ako neprimeraná reakcia organizmu na infekciu. Táto nekontrolovaná odpoveď imunitného systému vedie k systémovému zápalu, ktorý môže poškodiť tkanivá a orgány, a v najhorších prípadoch spôsobiť multi-orgánové zlyhanie. Sepsa je obzvlášť nebezpečná pre starších ľudí, pacientov s oslabenou imunitou, tých s chronickými ochoreniami a pre hospitalizovaných pacientov, ktorí môžu získať nozokomiálne infekcie. Najčastejšie ju vyvolávajú Gram-pozitívne baktérie, ale môže byť spôsobená aj Gram-negatívnymi baktériami, vírusmi alebo hubami. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre záchranu pacienta.
Klinický prejav
Pacient so septickým syndrómom sa typicky prezentuje
V závažnejších prípadoch sepsa progreduje do septického šoku a multi-orgánového zlyhania, kedy je porušené krvné zásobenie orgánov a dochádza k ich zlyhávaniu. V tomto štádiu je prítomná oligúria alebo znížená tvorba moču, porucha vedomia a ďalšie prejavy orgánového zlyhania.Diagnostika
Po dôkladnom fyzikálnom vyšetrení sa realizuje laboratórne vyšetrenie krvi, kde sa zisťujú zvýšené zápalové parametre, zmnožené biele krvinky, v prípade septického šoku zvýšený laktát, ďalej posuny vo vnútornom prostredí, minerálový rozvrat, zvýšené obličkové event pečeňové ukazovatele a posuny v hemokoagulácii. Je nutné zaistiť telesnú vzorku na kultivačné vyšetrene ešte pred nasadením antibiotickej liečby.
Podľa predpokladaného miesta infekcie sa vyšetruje:
- hemokultúra
- moč
- výtery z rekta
- nosohltanu eventuálne likvoru.
Liečba
Liečba spočíva v podpore vitálnych funkcií, zabezpečenia okysličenia organizmu, infúznej liečbe tekutinami a širokospektrálnymi antibiotikami. Nasadenie liečby musí byť čo najrýchlejšie, antibiotiká sa zvyčajne volia empiricky podľa predpokladanej infekcie, následne po obdržaní kultivácií sa môžu meniť cielene. Prognóza záleží od závažnosti sepsy, typu infekcie, časovom rozmedzí nasadenia liečby a zdravotného stavu pacienta.