Fantómová bolesť
29.05.2024
Fantómová bolesť je pocit bolesti, ktorý sa vyskytuje v amputovanej časti tela. Napriek tomu, že táto časť tela fyzicky už neexistuje, mozog stále prijíma bolestivé signály, ako keby táto časť tela bola prítomná.
Príčina:
Predpokladá sa, že fantómová bolesť je výsledkom zmien v centrálnom nervovom systéme po amputácii. Keď je končatina amputovaná, nervové zakončenia v oblasti amputácie môžu vytvárať abnormálne impulzy, ktoré mozog interpretuje ako bolesť. Ďalšou hypotézou je, že mozog si zachováva obraz amputovanej končatiny a stále očakáva prichádzajúce signály z nej.
Rizikové faktory:
- predchádzajúca dlhotrvajúca bolesť v končatine pred amputáciou: Ak pacienti pociťovali bolesť v končatine pred jej amputáciou, je pravdepodobnejšie, že sa u nich rozvinie fantómová bolesť.
- úroveň a typ amputácie: Amputácie vo vyššej úrovni končatín (napr. amputácia nad kolenom alebo lakťom) sú spojené s vyšším rizikom fantómovej bolesti.
- poškodenie nervov
- ženské pohlavie
- stres, úzkosť, depresia
- posttraumatická stresová porucha
Príznaky:
V oblasti amputovanej časti tela pacient naďalej pociťuje:
- pálenie
- pocit tlaku
- bodavú alebo pichavú bolesť
- pocit tepla alebo chladu
- svrbenie
- kŕče
Terapia:
Liečba fantómovej bolesti si vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa kombináciu medikamentóznej liečby, fyzikálnej terapie, invazívnych procedúr a psychologickej podpory. Lieky, ako analgetiká, antikonvulzíva, antidepresíva a NMDA antagonisti zmierňujú bolesť. Fyzikálna liečba, vrátane zrkadlovej terapie a transkutánnej elektrickej nervovej stimulácie, je tiež účinná. Akupunktúra môžu poskytnúť úľavu niektorým pacientom. Pacientom, ktorí nereagujú na neinvazívne metódy, sú indikované nervové bloky, epidurálne injekcie alebo chirurgické zákroky. Psychologická terapia pomáha pacientom zvládať bolesť tým, že sa zameriava na techniky zvládania stresu a zmeny negatívnych myšlienkových vzorcov.