Murphyho príznak
16.04.2024
Murphyho príznak je klinický test používaný na diagnostiku ochorenia žlčníka. Pri tomto teste sa lekár pokúša zistiť, či má pacient bolestivú reakciu, keď je tlak vyvíjaný na oblasť pod pravým rebrovým oblúkom, kde sa žlčník nachádza. Pozitívna reakcia, ktorá indikuje prítomnosť ochorenia žlčníka, je vyjadrená náhlym bolestivým stiahnutím alebo zadržaním dychu pacientom, keď sa na túto oblasť aplikuje tlak.
Príčiny:
- zápal žlčníka (cholecystitída): Zápal žlčníka spôsobuje citlivosť a bolesť pri tlaku pod pravým rebrovým oblúkom.
- žlčníkové kamene (cholelitiáza): Prítomnosť kameňov v žlčníku alebo v žlčových cestách vyvoláva podráždenie a bolesť žlčníka.
- cholecystokininom (CCK) indukovaný syndróm bolesti: Tento syndróm spôsobuje citlivosť žlčníka na normálne množstvo cholecystokinínu, hormónu, ktorý podporuje vylučovanie žlče.
- akútna pankreatitída: Aj zápal pankreasu môže viesť k podráždeniu žlčníka a pozitívnemu Murphyho príznaku.
- perforácia žlčníka: Vzácnym, ale vážnym stavom je perforácia (prietrž) steny žlčníka, čo vedie k úniku žlče do brušnej dutiny.
Diagnostika:
Pozitívny Murphyho príznak sám osebe nie je definitívnym diagnostickým testom, ale je to jeden z mnohých klinických príznakov, ktoré lekári berú do úvahy pri diagnostike ochorení žlčníka a žlčových ciest. Krvné testy môžu odhaliť zvýšené hladiny enzýmov, ktoré sú spojené so zápalom žlčníka alebo žlčových ciest, ako aj prítomnosť infekcie. Ultrasonografia je najčastejšie využívaná neinvazívna metóda na vizualizáciu žlčníka a žlčových ciest. Ultrazvuk môže odhaliť prítomnosť žlčových kameňov, zápalu žlčníka a iné problémy. CT (počítačová tomografia) poskytuje detailnejšie obrazy žlčníka a žlčových ciest. Medzi ďalšie diagnostické metódy patria MRCP (magnetická rezonančná cholangiopankreatografia) či ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia).