Anhedónia
02.04.2024
Anhedónia je stav, v ktorom jedinec stráca schopnosť cítiť radosť, potešenie alebo záujem zo zážitkov, ktoré by inak považoval za príjemné.
Etiológia:
- depresia
- úzkostné poruchy
- úzkostno-depresívna porucha
- bipolárna porucha
- schizofrénia
- traumatické udalosti
- posttraumatická stresová porucha
- chronické užívanie alkoholu alebo drog
- chronická bolesť
- poruchy osobnosti
- Parkinsonova choroba
- Huntingtonova choroba
- amyotrofická laterálna skleróza
- epilepsia
- demencia
- poranenia mozgu
- cievna mozgová príhoda
Klinický obraz:
- strata záujmu: Osoba s anhedóniou stráca záujem o veci, ktoré kedysi považovala za príjemné a zábavné.
- strata schopnosti cítiť radosť: Anhedónia môže spôsobiť úplnú alebo čiastočnú stratu schopnosti cítiť radosť zo zážitkov, ktoré by inak boli príjemné.
- znížené emocionálne prežívanie
- útlm alebo strata motivácie
- sociálna izolácia
- strata záujmu o kontakt s inými ľuďmi
- znížené libido
Terapia:
Liečba anhedónie sa zvyčajne zameriava na kombináciu farmakoterapie a psychoterapie. Antidepresíva, najmä zo skupiny SSRI a SNRI, sa používajú na zlepšenie nálady a obnovenie schopnosti cítiť potešenie. Antipsychotiká sú užitočné v prípade spojenia anhedónie s poruchami myslenia alebo závažnými psychiatrickými stavmi. Psychoterapia, ako napríklad kognitívno-behaviorálna terapia, pomáha identifikovať a zvládať negatívne myšlienky a vzorce správania spojené s anhedóniou. Zdravý životný štýl, zahŕňajúci dostatočnú fyzickú aktivitu, zdravú výživu a pravidelný spánkový režim, pôsobia prospešne na zlepšenie emocionálneho stavu. Sociálna podpora zo strany rodiny a priateľov je tiež dôležitá. Terapeutický plán sa prispôsobuje potrebám konkrétneho pacienta a upravuje na základe priebežných výsledkov liečby.