Kinetóza
22.03.2024
Kinetóza, označovaná ako lodná, morská, lietadlová alebo automobilová choroba, je súbor príznakov a nepríjemných pocitov, ktoré postihujú niektorých cestujúcich pri preprave dopravnými prostriedkami. Príznaky vznikajú pri zmene rýchlosti pohybu v smere jazdy (rozjazd alebo prudké spomalenie, vzlet alebo pristávanie lietadla), pri hojdaní lode na rozbúrenej vodnej hladine a pri výkyvoch lietadla. Niektorí cestovatelia pocítia kinetózu aj pri jazde na ťave alebo na slonovi.
Príznaky
Okrem nevoľnosti, núteniu na vracanie a závratov dochádza k vyčerpanosti a ospalosti. Dochádza k zrýchleniu dýchania, nadmernej tvorbe slín a prítomný je studený pot. Zrýchľuje sa tep a klesá krvný tlak. Príznaky sú dôsledkom nerovnováhy medzi vnímaním pohybu zrakom a vestibulárnym aparátom vo vnútornom uchu.
Lietadlová choroba vzniká pri kľudom lete len u 1 – 3 % cestujúcich, ale morská choroba vzniká až u tretiny cestovateľov. Kinetóza vzniká častejšie u žien, obzvlášť počas menštruácie a v tehotenstve, u detí vo veku 4 – 10 rokov a u osôb trpiacich migrénami. V súčasnosti, kedy sa cestuje prúdovými lietadlami a zaoceánskymi parníkmi so stabilizátormi sa výskyt kinetóz znižuje.
Prevencia
Prevencia spočíva v úprave režimu a v užití liekov potláčajúce vracanie a závraty. Užívajú sa fenothiazinové prípravky, sedatívne pôsobiace antihistaminiká, prípravky obsahujúce výťažok z koreňa zázvoru alebo skopolamin aplikovaný pomocou náplasti. Jednotlivé prípravky sa líšia dobou nástupu účinku a dĺžkou pôsobenia a pri ich aplikácii postupujeme vždy podľa príbalového letáku. Po užití niektorých prípravkov nemôže byť bezprostredne po skončení cesty riadené motorové vozidlo.
Tipy pre prevenciu kinetóznych príznakov
Pred cestou – dostatočný spánok, konzumácia len ľahkého jedla a žiadny alkohol
Necestovať na lačno ani s preplneným žalúdkom.
Počas cesty zaujať polohu blízko ťažiska dopravného prostriedku (v strede lode, v prednej tretiny kabíny lietadla najlepšie medzi krídlami, predné sedadlo autobusu).
Snažiť sa splynúť s pohybom dopravného prostriedku.
Sedieť pohodlne s mierne zaklonenou hlavou a zavretými očami.
Pohľad fixovať na vzdialený nepohyblivý predmet.
Nečítať ani nepozerať televízor alebo video na mobile alebo tablete.
Pri ťažkostiach sa napiť studenej vody a ochladiť sa studeným vzduchom.
Pred jazdou alebo pri vzniku ťažkostí užiť liek tlmiaci pocit na vracanie v dávke podľa príbalového letáka.