Cysta dúhovky
25.09.2024
Cysta dúhovky je tekutinou vyplnená dutina nachádzajúca sa v dúhovke oka. Cysty môžu byť vrodené, kde príčina ich vzniku nie je známa, alebo získané, ktoré vznikajú v dôsledku poranenia alebo infekcie očí. V mnohých prípadoch sú cysty dúhovky bez klinických príznakov, no v niektorých prípadoch môžu spôsobiť poruchy zraku, zvýšenie vnútroočného tlaku alebo dokonca šedý zákal.
Diagnostika cýst dúhovky sa vykonáva pomocou oftalmologického vyšetrenia a vizualizácie cysty pomocou zobrazovacích metód. Asymptomatické cysty si zvyčajne nevyžadujú liečbu, ale symptomatické cysty môžu byť odstránené pomocou odsatia tenkou ihlou, chirurgického zákroku alebo ošetrené pomocou laseru.
Príčiny
Rozlišujeme dva základné typy cýst dúhovky, a to primárne a sekundárne.
- Primárne cysty dúhovky – sú cysty, ktoré sú vrodené a často vznikajú bez známej príčiny.
- Sekundárne cysty dúhovky – sú získané cysty a vznikajú ako následok poranení oka, infekcií, chirurgických zákrokov alebo zápalov.
Prejavy
Väčšina cýst dúhovky je asymptomatická a nespôsobuje žiadne subjektívne ťažkosti. U detí môžu niekedy rastúce cysty viesť k strabizmu (škúleniu) a amblyopii (tupozrakosti). Cysty dúhovky môžu viesť k jej deformácii, k poruchám videnia, zvýšeniu vnútroočného tlaku (glaukómu) alebo šedému zákalu (katarakte).
Diagnostika
Primárne cysty dúhovky sú často náhodným nálezom pri vyšetrení očí z inej indikácie. Na diagnostiku využívame oftalmologické vyšetrenie pomocou štrbinovej lampy, ultrasonografickú vizualizáciu cysty a optickú koherentnú tomografiu.
Terapia
Ak sú cysty dúhovky asymptomatické a nespôsobujú pacientovi žiadne ťažkosti, tak terapia nie je potrebná a stačí pravidelné sledovanie. Symptomatické cysty dúhovky je možné odstrániť pomocou aspirácie (odsatiu obsahu cysty) pomocou tenkej ihly, laserovým ošetrením a chirurgickým odstránením cysty.