Cushingov vred
23.09.2024
Cushingov vred je špecifický typ žalúdočného alebo dvanástnikového vredu, ktorý sa vyskytuje u pacientov s dlhodobo zvýšeným vnútrolebečným tlakom, napríklad v dôsledku poranenia hlavy, nádorov mozgu alebo neurologických operácií. Tento typ vredu je považovaný za podtyp stresového vredu, pretože vzniká v dôsledku vážnej fyziologickej záťaže organizmu. Mechanizmus vzniku Cushingovho vredu je spojený s podráždením vagového nervu, čo vedie k nadprodukcii žalúdočnej kyseliny a následnému poškodeniu žalúdočnej sliznice. Tieto vredy sú nebezpečné, pretože môžu viesť ku krvácaniu a perforácii žalúdka.
Príčiny
Príčinou vzniku Cushingovho vredu je vnútrolebečný pretlak. Zvýšený tlak v dutine lebečnej sa prejavuje radom známych príznakov, ako je vracanie, bolesti hlavy a svetloplachosť. U niektorých ľudí však dochádza k podráždeniu mozgových centier blúdivého nervu (nervus vagus), ktorý má v organizme celý rad funkcií vrátane vplyvu na produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.
Prejavy
Cushingov vred sa môže prejaviť tráviacimi problémami, alebo sú jeho prvými prejavmi až komplikácie v podobe krvácania z vredu (objaví sa meléna alebo zvracanie krvi) alebo pretrhnutie vredu.
Diagnostika
Pre diagnózu už vzniknutého vredu svedčia vyššie spomínané príznaky, podozrenie možno potvrdiť prevedením gastroskopie.
Terapia
Základom prístupu ku Cushingovmu vredu je prevencia jeho vzniku. Tá spočíva v preventívnom podávaní liekov zo skupiny blokátorov protónovej pumpy. Už existujúci vred sa opäť lieči vysokými dávkami blokátorov protónovej pumpy, krvácanie si môže vynútiť endoskopické ošetrenie krvácajúceho miesta. Endoskopicky neriešiteľné krvácanie a pretrhnutie vredu si môžu vynútiť chirurgický zákrok.