Fenylketonúria
13.02.2023
Dedičné metabolické ochorenie, pri ktorom vzniká defekt v metabolizme aminokyselín. V tele sa hromadí aminokyselina fenylanalín. Patrí medzi esenciálne aminokyseliny - telo si ju nevie samo vytvoriť. Jeho funkcia má v tele nezastupiteľnú funkciu ale v nadmernom množstve je škodlivý. Jeden z najzávažnejších nežiadúcich účinkov je nezvratné poškodenie centrálnej nervovej sústavy.
Produkty metabolizmu fenylalanínu sa vylučujú potom a močom a dávajú im špecifický zápach po myšiach. Vyskytuje sa u 1 zo 6 000 detí.
Príznaky
Postihuje deti tesne po narodení. Medzi časté klinické príznaky v skorých štádiách patrí:
- Apatia
- Neprospievanie
- Svalové kŕče
- Bledosť
- Nekľud
Tieto príznaky sú nešpecifické a vyžadujú si ďalšiu diagnostiku.
Diagnostika
Od roku 1975 sa na Slovensku v rámci prevencie robí novorodenecký skríning, ktorý zahŕňa aj vrodené metabolické ochorenia. V prípade pozitívneho výsledku sa stanovuje spektrum aminokyselín v krvi. Na potvrdenie ochorenia potrebujeme stanoviť vysoké hladiny fenylalanínu.
Pri neliečení vedie ochorenie k mentálnej retardácii, hypereaktivite, poruchám správania, imbecilite alebo idiocite.
Liečba
Liečba ochorenia by mala začať už v prvých týždňoch života. Zavádza sa diéta bez obsahu fenylalanínu v strave. Po upravení hladín sa fenylalanín zavádza späť do diéty v prísne kontrolovaných množstvách. V neskoršom veku sa odporúča vegetariánska diéta. V dennom príjme treba dopĺňať tyrozín, minerály a stopové prvky. Diétu je potrebné dodržiavať celoživotne.
Potraviny s najvyšším obsahom fenylalanínu:
- Mlieko
- Čokoláda
- Syry
- Orechy
- Mäso
- Sója
- Umelé sladidlá
V jedálničku sa môžu nachádzať:
Zemiaky
Karfiol
Kapusta
Špenát
kečup, horčica
a iné druhy zeleniny a ovocia s nízkym obsahom bielkovín