Bulózna myringitída
15.09.2024
Bulózna myringitída je akútny zápal ušného bubienka (membrana tympani), ktorý je charakteristický prítomnosťou bolestivých pľuzgierov na povrchu bubienka. Vonkajšie ani stredné ucho nie sú postihnuté. Bulózna myringitída je najčastejšie spojená s vírusovými alebo bakteriálnymi infekciami horných dýchacích ciest a môže viesť k výraznej bolesti a prechodnej strate sluchu. Ochorenia sa diagnostikuje na základe otoskopického vyšetrenia. V liečbe využívame analgetiká a prípadne antibiotiká, ak je pôvodca baktériálny.
Príčiny
Zápal ušného bubienka je najčastejšie spôsobený vírusovými infekciami, medzi ktoré patrí napríklad respiračný syncyciálny vírus (RSV), ale aj baktériami, ako sú Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae a ďalšie. Bulózna myringitída sa najčastejšie vyskytuje počas chladných mesiacov roka a u chlapcov vo veku 2 – 8 rokov.
Prejavy
- Najčastejším príznakom bulóznej myringitídy je akútne vznikajúca bolesť ucha.
- Bolesť môže byť ostrá alebo pulzujúca. Bolesť môže , ale nemusí vyžarovať. V prípade vyžarovania najčastejšie vyžaruje do hlávkového výbežku (processus mastoideus), záhlavia, čeľustného kĺbu a zriedkavo do tváre.
- Na ušnom bubienku sú prítomné pľuzgiere, je zhrubnutý a začervenaný.
- Môže sa objaviť horúčka.
- Bulózna myringitída je často sprevádzaná príznakmi infekcie horných dýchacích ciest.
Komplikáciami bulóznej myringitídy je vznik subperiostálneho abscesu, lybirintitída, mastoiditída, meningitída, trombóza mozgových splavov. Následok bulóznej myringitídy môže byť poškodenie sluchu.
Diagnostika
Diagnóza je klinická a zakladá sa na prítomnosti jedného alebo viacerých pľuzgierov na bubienku pri otoskopickom vyšetrení. V niektorých prípadoch môže byť súčasťou diagnostiky aj audiometrické a tympanometrické vyšetrenie. Tympanocentéza sa vykonáva zriedkavo, ale môže slúžiť na identifikáciu infekčného pôvodcu bulóznej myringitídy. Zobrazovacie vyšetrenia sú indikované pri podozrení na šírenie infekcie s postihnutím lebečných a vnútrolebečných štruktúr.
Terapia
V liečbe bulóznej myringitídy sa využívajú analgetiká na úľavu od bolesti a v prípade bakteriálnej infekcie je indikované preliečenie antibiotikami. Úľavu od bolesti môže priniesť aspirácia (odsatie) obsahu pľuzgierov na ušnom bubienku.