Predmenštruačný syndróm (PMS)
13.02.2023
Predmenštruačný syndróm alebo PMS je súbor psychických a telesných ťažkostí signalizujúcich príchod menštruácie. Opakuje sa cyklicky u žien v reprodukčnom veku. Rozvíja sa medzi ovuláciou a menštruáciou a to približne 2 týždne pred jej začiatkom. Trvá ešte niekoľko dní počas menštruácie.
Príznaky
Psychické
- Úzkosť, nervozita
- Prehnané reakcie na rôzne situácie – hnev, podráždenosť
- Smútok, plačlivosť
- Rýchle zmeny nálad, emocionálny výbuch
- Únava, problémy so spánkom
- Problémy so sústredením
- Zvýšená chuť do jedla, potreba sladkých jedál
Telesné
- Nafúknuté brucho
- Boľavé a zväčšené prsia, citlivé bradavky
- Aknózna pleť
- Zápcha/hnačka
- Bolesti hlavy, chrbta, svalov
- Kŕče
Príčiny
Doposiaľ nie je známa jednoznačná príčina vzniku predmenštruačného syndrómu. Podľa vedeckého výskumu je následkom viacerých zmien. Jednou z teórií príčiny sú meniace sa hladiny hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré prirodzené kolíšu počas menštruačného cyklu.
Pri poklese hladiny estrogénu sa zvyšuje hladina norepinefrínu v mozgu čo ďalej spôsobuje zníženie produkcie dopamínu, serotonínu a acetylcholínu. Nedostatok týchto neurotrasmiterov potom negatívne ovplyvňuje náladu a spánok.
Problémy s duševným zdravím ako je napríklad depresia alebo úzkosť môžu zvyšovať šance na výskyt PMS a taktiež samotný PMS môže zhoršovať tieto stavy.
Diagnostika
PMS sa nedá odhaliť testami, preto je potrebné, aby ste o ťažkostiach informovali svojho lekára. Počas niekoľkých mesiacov si môžete zapisovať symptómy a ich intenzitu. Ak sa príznaky objavujú minimálne 5 dní pred začatím cyklu po dobu aspoň troch menštruačných cyklov za sebou a príznaky odznejú do 4 dní po začatí menštruácie, pravdepodobne trpíte predmenštruačným syndrómom.
Priebeh
Predmenštruačný syndróm sa objavuje v takzvanej luteálnej fáze, čo je druhá fáza menštruačného cyklu z celkových štyroch. V tejto fáze dochádza k poklesu hladiny estrogénu a nárastu hladiny progesterónu, ktorý napomáha rastu sliznice maternice pre uhniezdenie potencionálne oplodneného vajíčka.
Nespája sa so žiadnym životným obdobím ale najčastejšie začína v 20. roku života a pretrvávať môže až do menopauzy.
Liečba
Príznaky sa u každej ženy môžu líšiť, preto je potrebné zistiť, ktoré vás trápia najčastejšie a akým spôsobom ich viete najúčinnejšie zmierniť. Na úľavu od miernych alebo stredne závažných príznakov vám môže pomôcť napríklad dostatočný príjem tekutín, jedzte vyváženú stravu, snažte sa obmedziť príjem cukru, kofeínu a alkoholu, doprajte si spánok aspoň 7 až 9 hodín. Vyskúšajte zvýšiť príjem vitamínov ako napríklad B9, B6, vápnik a horčík, ktoré môžu pomôcť na kŕče a zmeny nálad. V niektorých prípadoch veľmi pomôže aj fyzická aktivita, najmä na zmiernenie psychických príznakov.