Bronchiektázie
15.09.2024
Bronchiektázie označuje chronické ochorenie dýchacích ciest, ktoré je charakterizované nezvratným rozšírením (dilatáciou) a poškodením stien priedušiek. Poškodenie môže byť lokalizované v určitej časti alebo difúzne, kedy sú postihnuté všetky priedušky. Príčinou brochiektázie môžu byť pľúcne infekcie, chronické zápalové ochorenia, imunodeficientné stavy, cystická fibróza, obštrukcie priedušiek a ďalšie. V klinickom obraze je prítomný produktívny kašeľ s vykašliavaním zapáchajúceho hlienu, dýchavica, ako aj celková slabosť a nechutenstvo. Na potvrdenie prítomnosti bronchiektázií využívame zobrazovacie vyšetrenie. V liečbe sa snažíme o úľavu od symptómov a ovplyvnenie vyvolávajúcej príčiny.
Príčiny
- Pľúcne infekcie – ťažké a chronické infekcie môžu viesť k dilatácii priedušiek. Môže ísť o bakteriálne, vírusové alebo plesňové infekcie.
- Obštrukcie priedušiek – spôsobené cudzím telesom, nádorom, hlienom.
- Cystická fibróza.
- Primárna ciliárna dyskinéza.
- Youngov syndróm.
- Chronická obštrukčná choroba pľúc.
- Deficit alfa-1 antitrypsínu.
- Imunodeficiencie – hypogamaglobulinémia, HIV a iné.
- Chronické zápalové ochorenia – reumatoidná artritída, Sjögrenov syndróm, Crohnova choroba.
Prejavy
Klinický obraz sa môže líšiť v závislosti od lokalizácie a rozsahu postihnutia priedušiek.
- Produktívny kašeľ s vykašliavaním zapáchajúceho, hnisavého spúta (vykašliavaného hlienu). Množstvo spúta môže byť rôzne
- Dyspnoe (dýchavica).
- Hepoptýza (vykašliavanie krvi) – obvykle ide o mierne vykašliavanie krvi, ktoré spontánne ustúpi. V niektorých prípadoch môže ísť o masívne vykašliavanie krvi nazývané hemoptoe.
- Objavuje sa aj celková slabosť, nechutenstvo, pokles na váhe.
- Ťažké prípady môžu byť spojené so vznikom paličkovitých prstov a respiračným zlyhávaním.
Komplikáciou bronchiektázií môžu byť recidivujúce pleuritídy, abscesy, empyémy, pľúcne infekcie. Závažné infekcie môžu prechádzať do septického stavu.
Diagnostika
Podozrenie na možnú prítomnosť bronchiektázie vzniká pri anamnestickom údaji kašľa s vykašliavaním hnisavého, zapáchajúceho obsahu. Auskultačné vyšetrenie fonendoskopom môžu odhaliť patologické zvukové fenomény. Laboratórne vyšetrenie môže odhaliť eleváciu zápalových markerov. Na potvrdenie diagnózy bronchiektázií využívame CT s vysokým rozlíšením (HRCT – high resolution computed tomography). Súčasťou diagnostiky môže byť aj kultivácia vykašľaného spúta, spirometria, genetické testovanie a ďalšie, ktoré slúžia na odhalenie vyvolávajúcej príčiny.
Liečba
Liečba brochiektázií sa zameriava na redukciu symptómov a odstránenie vyvolávajúcej príčiny. Využívame dychovú rehabilitáciu, očkovanie proti respiračným infekciám, úpravu životného štýlu v zmysle ponechania fajčenia. Liečba infekcií spočíva v antibiotickom preliečení. Bronchodilatanciá využívame na spriechodnenie dýchacích ciest. S cieľom odstránenia hlienu z dýchacích ciest využívame expektoranciá a mukolytiká. Závažné prípady si môžu vyžadovať chirurgickú intervenciu.