Ludwigova angína
10.09.2024
Ludwigova angína je závažná infekcia spodiny ústnej dutiny, ktorá má podobu zle ohraničenej flegmóny. Nejde o formu klasickej angíny, slovo angína tu má prenesený význam v zmysle „zvieravá bolesť“.
Príčiny
Ludwigova angína vzniká v dôsledku bakteriálnej infekcie, ktorá sa rozšírila do tkanív spodiny ústnej dutiny, vyvolávajúcim činiteľom môžu byť streptokoky, stafylokoky, či iné baktérie. Vo väčšine prípadov ide o pacientov s veľmi zlou ústnou hygienou. Viacpočetný výskyt neliečených pokazených zubov zvyšuje riziko vzniku choroby. Ďalším rizikom je narušená funkcia imunitného systému, ktorú môžeme pozorovať napríklad u chronických alkoholikov (vplyvom podvýživy).
Prejavy
Ludwigova angína sa prejavuje veľmi silnou bolesťou spodiny ústnej dutiny a okolitých mäkkých tkanív na krku. Okrem toho býva prítomný ich výrazný opuch. Bolesť je taká silná, že môže obmedziť otváranie úst a zabrániť prehĺtaniu, čo je spojené s vytekaním slín z úst. Z celkových prejavov býva prítomná vysoká horúčka so zimnicou a triaškou. V prípade neliečeného šírenia infekcie môže vplyvom opuchu tkaniva dôjsť k útlaku dýchacích ciest s dusením a - alebo k vzniku smrteľne nebezpečného septického stavu.
Diagnostika
Ludwigova angína sa prejavuje vyššie spomínanými prejavmi, na prvý pohľad je viditeľný výrazne bolestivý opuch krčných tkanív v okolí dolnej čeľuste. Nutné je vykonanie ORL vyšetrenia, na určenie rozsahu postihnutia mäkkých tkanív môže pomôcť CT vyšetrenie spomínanej anatomickej oblasti. Laboratórne vyšetrenie opäť zodpovedá prítomnosti bakteriálnej infekcie (zvýšené CRP, prokalcitonín a biele krvinky), často bývajú pozitívne hemokultúry.
Liečba
Základom terapie Ludwigovej angíny je agresívna terapia širokospektrálnymi antibiotikami podávanými vnútrožilovo. Podpornú terapiu môže predstavovať liečba bolesti a opuchu krčných tkanív s dočasným zabezpečením výživy (na niekoľko dní môže byť potrebná parenterálna výživa pomocou výživových roztokov). V prípade útlaku dýchacích ciest môže byť potrebné vytvorenie dočasnej tracheostómie. U niektorých postihnutých jedincov môže byť efekt antibiotík iba čiastočný, dôjde k ohraničeniu infekcie so vznikom abscesov a v takom prípade je nutné zaistiť ich vyprázdnenie chirurgickou cestou. Pokiaľ chorý infekciu prežije a uzdraví sa, je nutné vyšetrenie zubným lekárom s dôkladným ošetrením chrupu.