Ailurofóbia (strach zo mačiek)
10.09.2024
Ailurofóbia je iracionálny a pretrvávajúci strach z mačiek. Intenzita tohto strachu môže byť rôzna, od miernej až po extrémnu, ktorá vyvoláva úzkosť a stres. Príčinou ailurofóbie môže byť traumatická udalosť, napríklad útok mačky v detstve. Diagnóza sa stanovuje na základe klinického rozhovoru. Základnou liečbou je psychoterapia, pričom v závažných prípadoch je možné použiť aj farmakologickú liečbu.
Príčiny
Podobne ako pri iných fóbiách, presné príčiny vzniku ailurofóbie nie sú známe. Ailurofóbia sa častejšie vyskytuje u ľudí trpiacich inými fóbiami, úzkostnými poruchami, depresiou a podobne. Strach z mačiek môže vzniknúť ako následok traumatickej udalosti, ako je napríklad útok alebo poškrabanie mačkou v detstve. Ďalším faktorom, ktorý sa môže podieľať na vzniku ailurofóbie je rodinné prostredie alebo blízke okolie, v ktorom sa vyskytuje strach z mačiek.
Prejavy
Ailurofóbia je v porovnaní s inými zvieracími fóbiami menej častá. K jej prejavom patrí strach, úzkosť, ktorá sa objavuje pri pohľade, alebo dokonca pomyslení na mačku. Ľudia trpiaci ailurofóbiou sa snažia vyhýbať situáciám, pri ktorých by mohli dôjsť do kontaktu s mačkami. Môžu sa objaviť aj prejavy, ako je tachykardia (zrýchlenie srdcového rytmu), potenie, tras rúk, tachypnoe (zrýchlené dýchanie), nevoľnosť. Ťažké prípady môžu byť spojené so vznikom depresie.
Diagnostika
Diagnostika ailurofóbie je založená na klinickom rozhovore, ktorý slúži na posúdenie strachu z mačiek. V diagnostike ailurofóbie je možné využiť aj rôzne dotazníky.
Terapia
V liečbe ailurofóbie využívame kognitívno-behaviorálnu terapiu, ktorej cieľom je naučiť sa spracovávať a kontrolovať strach z mačiek. Súčasťou liečby môže byť aj expozičná terapia, pri ktorej je pacient postupne exponovaný mačkám. Na redukciu úzkosti je možné využiť rôzne relaxačné techniky. Niektoré prípady si môžu vyžadovať využitie liekov zo skupiny psychofarmák, ako sú anxiolytiká, antidepresíva a ďalšie.