Anton-Babinského syndróm
10.09.2024
Anton-Babinského syndróm je zriedkavý syndróm charakterizovaný anozognóziou slepoty. Príčiny vzniku Anton-Babinského syndrómu môže byť ischemická cievna mozgová príhoda, poranenia hlavy, adrenoleukodystrofia, hypertenzná encefalopatia a mnohé ďalšie. Príznaky tohto syndrómu zahŕňajú kortikálnu slepotu, konfabulácie, zmätené stavy a kognitívny deficit. Diagnostika zahŕňa anamnézu, klinické vyšetrenie a špecializované vyšetrenia, ako je oftalmologické vyšetrenie, magnetická rezonancia, echokardiografia. Liečba Anton-Babinského syndrómu je závislá od vyvolávajúcej príčiny.
Príčiny
Medzi príčiny vzniku Anton-Babisnkého syndrómu patria:
- Ischemická cievna mozgová príhoda.
- Poranenia hlavy.
- Adrenoleukodystrofia.
- MELAS syndróm.
- Hypertenzná encefalopatia.
- Roztrúsená skleróza.
- Trousseauov syndróm
- Preeklampsia.
- Pôrodnícke krvácanie.
- Syndróm tukovej embólie.
Prejavy
- Oči, zrakové nervy aj nervové vlákna prenášajúce zrakový vnem do mozgu sú nepoškodené. Na druhú stranu je poškodené zrakové centrum, ktoré zrakové vnemy vyhodnocuje. Poškodenie zrakového centra vedie k strate zraku.
- U pacientov sa objavuje anozognózia, čo znamená, že pacienti si neuvedomujú alebo aktívne popierajú stratu zraku. Niekedy môžu jedinci trpiaci Anton-Babinského syndrómom odôvodňovať prečo nevidia, ako je napríklad nedostatok svetla. Pacienti môžu poskytovať falošné opisy svojho okolia, búrať do nábytku, zatvorených dverí a podobne.
Diagnostika
Na začiatku diagnostiky odoberáme anamnézu a pacienta dôkladne klinicky vyšetríme. Ďalej uskutočňujeme neurooftalmologickú evaluáciu vrátane testovania zrakovej ostrosti a zorného poľa. Môžeme doplniť magnetickú rezonanciu mozgu.
Terapia
Liečba Anton-Babinského syndrómu závisí od vyvolávajúcej príčiny.