Autoimunitná hepatitída
08.09.2024
Autoimunitná hepatitída (AIH) je chronické zápalové ochorenie pečene, pri ktorom imunitný systém napáda vlastné pečeňové bunky, čo vedie k ich poškodeniu a zápalu. Namiesto toho, aby imunitný systém chránil telo pred škodlivými látkami, začína útočiť na vlastné tkanivá pečene. Tento proces vedie k postupnému zhoršovaniu funkcie pečene až rozvoju cirhózy.
Príčina:
Presná príčina autoimunitnej hepatitídy nie je úplne známa. Predpokladá sa, že vplyv má kombinácia genetických a environmentálnych faktorov, ako sú vírusové infekcie a expozícia toxínom, ktoré môžu vyvolať nesprávnu reakciu imunitného systému. Autoimunitná hepatitída postihuje častejšie ženy než mužov a prejavuje sa najmä v mladšom a strednom veku.
Príznaky:
- únava
- žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielok)
- bolesť pod pravým rebrovým oblúkom
- zväčšenie pečene
- nevoľnosť a vracanie
- strata chuti do jedla
- tmavý moč a svetlá stolica
- pruritus (svrbenie pokožky)
Diagnostika:
AIH sa diagnostikuje kombináciou klinických príznakov, laboratórnych testov a biopsie pečene. Lekár začne s vyšetrením krvi, kde sa sledujú hladiny pečeňových enzýmov, ktoré bývajú zvýšené pri zápale pečene. Dôležité sú aj testy na prítomnosť autoprotilátok, ako sú ANA (antinukleárne protilátky), SMA (protilátky proti hladkému svalstvu) a LKM (protilátky proti pečeňovo-obličkovému mikrozómu). Pre potvrdenie diagnózy sa vykonáva pečeňová biopsia, ktorá preukáže charakteristické znaky zápalu a poškodenia pečeňového tkaniva.
Terapia:
Liečba je zameraná na potlačenie imunitnej reakcie, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu pečene. Najčastejšie sa používajú kortikosteroidy v kombinácii s inými imunosupresívnymi liekmi. Cieľom je dosiahnuť remisiu, teda obdobie, počas ktorého sú príznaky ochorenia kontrolované alebo úplne vymiznú. V prípade pokročilého ochorenia, kde je pečeň už vážne poškodená, je jedinou možnosťou liečby transplantácia pečene.