Legionelóza
27.08.2024
Legionelóza je infekčné ochorenie spôsobené baktériami rodu Legionella, najčastejšie druhom Legionella pneumophila. Ochorenie prebieha v dvoch formách. Závažnejšou formou ochorenia je takzvaná legionárska choroba, ktorá spôsobuje zápal pľúc a môže viesť k smrti. Pontiacka horúčka je miernejšou formou ochorenia a pripomína chrípku. K infekcii zvyčajne dochádza po vdýchnutí aerosólov vôd kontaminovaných baktériami. Legionárska choroba si vyžaduje včasnú antibiotickú liečbu, zatiaľ čo v prípade pontiackej horúčky je liečba podporná.
Príčiny
Pôvodcami legionelózy sú baktérie z rodu Legionella, ktoré sa vyskytujú vo vode alebo pôde. Najčastejšou je Legionella pneumophila, ktorá sa nachádza v prírodných a umelých vodných systémoch. K prenosu legionelózy dochádza po vdýchnutí aerosólov z kontaminovanej vody. Zdroje aerosólov môžu byť klimatizačné systémy, zvlhčovače vzduchu, bazény, vírivé vane, sprchy. Infekcia môže tiež nastať pri vdýchnutí kontaminovanej vody alebo ľadu. Doposiaľ nebol hlásený priamy prenos z človeka na človeka.
Prejavy
Ochorenie môže prebiehať v dvoch formách:
Legionárska choroba – forma ochorenia, pri ktorej dochádza k postihnutiu pľúc a vzniku pneumónie (zápalu pľúc). Inkubačná doba je 2 – 10 dní.
- Spočiatku sa objavuje horúčka, strata chuti do jedla, bolesť hlavy, malátnosť a letargia.
- Môže sa objaviť aj bolesť svalov (myalgia), bolesť brucha, hnačka, zmätenosť.
- Rozvíja sa takzvaná „atypická pneumónia“, pri ktorej je na rozdiel od „typickej pneumónie“ kašeľ neproduktívny a suchý.
- Kašeľ môže byť až neskôr spojený s vykašliavaním hlienu alebo krvi (hemoptýza).
- Dyspnoe (dýchavičnosť).
- Táto forma ochorenia môže mať veľmi ťažký priebeh, ktorý môže viesť k smrti vznikom respiračného zlyhania, šoku a multiorgánového zlyhania.
Pontiacka horúčka – forma ochorenia, pri ktorej nedochádza k postihnutiu pľúc. Inkubačná doba je 24 – 48 hodín.
- Objavujú sa chrípkové príznaky – horúčka, triaška, bolesti hlavy, bolesti svalov, malátnosť.
- V priebehu niekoľkých dní dochádza k spontánnemu zlepšeniu.
Diagnostika
Na diagnózu legionelózy môže upozorniť anamnestický údaj o pobyte v klimatizovanom prostredí, používanie zvlhčovačov vzduchu alebo iný kontakt s vodou. V laboratórnom vyšetrení sú zvýšené zápalové markery. Okrem zápalových markerov sa stretávame aj so zvýšením hodnôt hepatálnych (pečeňových) testov. Röntgenový snímok môže odhaliť postihnutie pľúcneho tkaniva. Legionelózu je možné dokázať detekciou legionelového antigénu v moči, ako aj kultiváciou alebo PCR vyšetrením biologického materiálu.
Terapia
Ľahšia forma ochorenia, pontiacka horúčka, si nevyžaduje antibiotickú terapiu a liečba je podporná. Spočíva v dostatočnom príjme tekutín, odpočinku, tlmení horúčky a bolestí. V prípade legionárskej choroby je nevyhnutná včasná antibiotická terapia.