Ruptúra močového mechúra
22.08.2024
Ruptúra (prasknutie) močového mechúra je pomerne zriedkavý stav, ktorý je najčastejšie spôsobený traumou v oblasti brucha alebo panvy. U väčšiny pacientov sa stretávame s boelsťou v oblasti panvy a prítomnosťou krvi v moči. Diagnóza sa potvrdzuje cystouretrografiou. Liečba ruptúry močového mechúra môže byť konzervatívna alebo chirurgická.
Príčiny
Najčastejšou príčinou ruptúry močového mechúra je traumatické poranenie v oblasti brucha alebo panvy. Abdominálna (brušná) alebo panvová trauma obvykle vzniká ako následok automobilových alebo motocyklových dopravných nehôd. Pády, bodné a strelné poranenia sú menej častou príčinou ruptúry močového mechúra. K ruptúre môže dochádzať aj iatrogénne (poškodenie spôsobené zdravotníkom), napríklad pri niektorých gynekologických, urologických a črevných chirurgických zákrokoch. Spontánne ruptúry močového mechúra sú extrémne zriedkavé.
Prejavy
- Prítomnosť krvi v moči, ktorá je viditeľná voľným okom (makroskopická hematúria).
- Bolesť v oblasti panvy, podbruška.
- Problémy s močením.
- Prejavy ďalších poranení, ktoré súvisia s traumou.
Diagnostika
Podozrenie na možnú ruptúru močového mechúra vychádza z anamnestických údajov o prekonanej trauma a klinických príznakoch. Laboratórne vyšetrenie moču preukáže hematúria. Ultrasonografické vyšetrenie využitím takzvaného FAST protokolu môže odhaliť prítomnosť voľnej tekutiny v peritoneálnej (pobrušnicovej) dutine. Na potvrdenie diagnózy využívame retrográdnu cystrouretrografiu.
Terapia
Časť prípadov ruptúry močového mechúra je možné liečiť konzervatívne, zavedením močového katétra až pokým dôjde k zahojeniu poranení. Ostatné prípady si vyžadujú chirurgické ošetrenie poranení. Súčasťou terapie je aj ošetrenie sprievodných poranení, ktoré môžu vznikať v dôsledku traumy.