Anozognózia
21.08.2024
Anozognózia je neurologický stav, pri ktorom si pacient neuvedomuje svoj neurologický deficit alebo psychiatrickú poruchu. Je spojená s duševnými ochoreniami, demenciou a štrukturálnymi léziami mozgu. Tieto stavy môžu ovplyvniť uvedomovanie si deficitov v oblasti úsudku, emócií, pamäte, exekutívnych funkcií, jazykových schopností a motorických zručností. Základom diagnostiky je rozhovor s pacientom. V terapii liečime základné ochorenie a na liečbu anozognózie využívame metódy psychoterapie.
Príčiny
Presný mechanizmus, ktorým ochorenia mozgu vedú k anozognózii nie je známy.
- Traumatické poranenie mozgu.
- Náhle cievne mozgové príhody.
- Nádory mozgu.
- Alzheimerova choroba.
- Schizofrénia.
- Bipolárna afektívna porucha.
- Demencie.
Prejavy
Anosognózia sa prejavuje tým, že si pacient neuvedomuje svoje neurologické alebo psychiatrické deficity.
- Neurologické deficity – pacient si neuvedomuje ochrnutie jednej strany tela po náhlej cievnej mozgovej príhode (napríklad jednostranná hemiplégia) a môže popierať, že má akýkoľvek problém s hybnosťou.
- Poruchy pamäte – pacienti trpiaci demenciou môžu popierať, že majú akékoľvek problémy s pamäťou, i keď je zrejmé, že je u nich prítomná porucha pamäti.
- Poruchy reči a jazyka – pacienti s problémami s komunikáciou odmietajú, že by ich mali.
- Psychiatrické stavy – v prípade duševných chorôb, ako je napríklad schizofrénia, môže pacient popierať, že má psychické problémy alebo že potrebuje liečbu.
Prejavy môžu byť veľmi rôznorodé v závislosti od typu a rozsahu poškodenia mozgu alebo iného základného stavu, ktorý vedie k vzniku anozognóziu.
Diagnostika
Anozognózia sa posudzuje na základe rozhovoru s pacientom. Zisťuje sa jeho vedomosť a náhľad na jeho zdravotný stav. V niektorých prípadoch môže byť veľmi náročné viesť takýto rozhovor s pacientom, pretože si môže pacient svoj stav racionalizovať. V prípade demencie sa môžeme stretnúť s tým, že pacienti odmietajú alebo bagatelizujú svoje problémy s pamäťou. U pacientov trpiacich duševnými poruchami môže dochádzať ku konfabulácii (nevedomé vymýšľanie si). Súčasťou diagnostiky môže byť neurologické vyšetrenie, zobrazovacie metódy (CT, MRI) a ďalšie vyšetrenia, ktoré slúžia na odhalenie príčiny anozognózie.
Terapia
Neexistuje žiadna špecifická liečba pre anosognóziu. V liečbe sa snažíme ovplyvniť základné ochorenie pacienta a tiež využívame metódy psychoterapie s cieľom dosiahnuť náhľad na ochorenie.