Zápal pankreasu (pankreatitída)
08.02.2023
Ide o zápalové procesy v pankrease, ktoré môžu viesť k strate exokrinnej sekrečnej (vylučovacej) funkcie pankreasu, v dôsledku aktivácie enzýmov v samotnom tkanive pažeráka. Rozlišujeme akútnu a chronickú formu pankreatitídy.
Príznaky
Akútna pankreatitída:
- Bolesť brucha
- Rigidita brušného svalstva
- Horúčka
- Nevoľnosť
- Zvracanie
- Plynatosť
- Cullenovo znamenie ( modré škvrny v oblasti pupka)
Chronická pankreatitída:
- Strata hmotnosti
- Riedka stolica
- Menej intenzívna bolesť brucha (avšak stále nepríjemná)
Príčiny
Medzi príčiny uvádzame možné spôsoby aktivácie enzýmu trypsínu. Cholelitáza (porucha vývodných žlčových ciest) prostredníctvom žlčových kameňov alebo refluxu žlče do pankreatického vývodu. Nadmerné užívanie alkoholu, ktoré zvyšuje priepustnosť epitelu pažeráka a tým umožňuje jeho samonatrávenie. Ďalšími možnosťami sú bakteriálne či vírusové infekcie, poranenia v oblasti brucha a trupu alebo vznik vplyvom užívania určitých liekov (napr. cytostatiká, diuretiká alebo kortikoidy).
Diagnostika
Lekár posudzuje
- stav pacienta
- klinický obraz
- anamnézu,
- ale aj výsledky laboratórnych a zobrazovacích metód.
Priebeh
Akútna pankreatitída prebieha ako náhly zápalový proces, so samonatrávením tkaniva pankreasu. Prítomná je lokálna zápalová odpoveď organizmu s možným postupom až k celotelovej zápalovej odpovedi organizmu (SIRS).Dôsledkom takejto odpovede môže byť až multiorgánové zlyhanie. V ľahkej forme nemusí dôjsť k zlyhaniu orgánov, naopak pri ťažkej forme orgánové zlyhanie pretrváva viac ako 48 hodín. Pri chronickej pankreatitíde je vlastné tkanivo pankreasu postupne nahrádzané väzivom. Postupne nastáva porucha exokrinných aj endokrinných funkcií pankreasu. Častými dôsledkami pankreatitídy sú diabetes mellitus, poškodenie susedných orgánov, bolesti brucha, hnačky, chudnutie.