Labyritntitída
19.08.2024
Labyrinthitída je zápal blanitého labyrintu vnútorného ucha, ktorý sa zvyčajne prejavuje vertigom, nevoľnosťou, zvracaním, tinnitom alebo až stratou sluchu. Labyrinthitída je zvyčajne spôsobená bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, ale môže byť aj prejavom systémového autoimunitného ochorenia. Liečba sa riadi v závislosti od vyvolávajúcej príčiny. Vo väčšine prípadov je liečba labyrintitídy úspešná, avšak u časti pacientov môžu pretrvávať ťažkosti s rovnováhou alebo sluchom.
Anatómia vnútorného ucha
Vnútorné ucho sa skladá z dvoch základných častí: kosteného labyrintu (labyrinthus osseus) a blanitého labyrintu (labyrinthus membranaceus). Kostený labyrint je tvorený systémom dutín v spánkovej kosti lebky. Blanitý labyrint je anatomická štruktúra umiestnená vo vnútri kosteného labyrintu. Vnútorné ucho má spojenie so stredným uchom, ako aj spojenie s centrálnym nervovým systémom.
Príčiny
Labyrintitída je zápal blanitého labyrintu. Môže byť spôsobená vírusmi, baktériami alebo systémovými chorobami.
- Vírusová labyrintitída – je najbežnejšou príčinou infekčnej labyrintitídy. Môže byť kongenitálna (vrodená), ktorá vzniká prenosom infekcie z matky na dieťa počas tehotenstva. Medzi kongenitálne infekcie patrí rubeola a infekcia cytomegalovírusom (CMV). V popôrodnom období môže byť príčinou labyrintitídy infekcia spôsobená herpes simplex, varicella zoster, vírus osýpok
- Bakteriálna labyrintitída vzniká ako komplikácia bakteriálnej meningitídy alebo zápalu stredného ucha (otitis media), mastoititídy.
- Autoimunitná labyrintitída – môže vznikať ako komplikácia niektorých druhov vaskulitíd.
Prejavy
- Závažné vertigo (závrat).
- Nevoľnosť a vracanie.
- Poruchy sluchu.
- Tinitus (hučanie v ušiach).
- Nystagmus (rýchle nekontrolovateľné mimovoľné pohyby očí).
Diagnostika
V diagnostike labyrintitídy je dôležitý dôkladný odber anamnézy zameraný na typické ťažkosti, ako aj pridružené infekcie a stavy, ktoré by mohli vysvetľovať jej vznik. Ďalej hodnotíme príznaky, ako je vertigo, nevoľnosť, vracanie, strata sluchu, tinitus, nystagmus. V prípade podozrenia, že labyrintitída vznikla ako následok meningitídy, pátrame po meningeálnych príznakoch a vykonávame príslušné laboratórne vyšetrenia. Súčasťou diagnostiky môže byť aj vyšetrenie sluchu či otoskopické vyšetrenie. Niektoré prípady si môžu vyžadovať vykonanie CT, MRI alebo iných špecializovaných vyšetrení.
Terapia
Liečba labyrintitídy závisí od vyvolávajúcej príčiny. Ak labyrintitída vzniká v dôsledku bakteriálnej infekcie, využívame v liečbe antibiotiká. Na liečbu autoimunitných príčin využívame kortikosteroidy. Okrem toho na potlačenie prejavov ochorenia využívame antiemetiká, benzodiazepíny či antihistaminiká.