Granuloma annulare
19.08.2024
Granuloma annulare je benígne kožné ochorenie, ktoré ma chronický priebeh. Ochorenie sa prejavuje vznikom vyvýšených okrúhlych kožných lézií. Presná príčina vzniku granuloma annulare nie je známa, ale predpokladá sa súvislosť s inými zdravotnými stavmi. Diagnostika je založená na klinickom vyšetrení a biopsie kožných lézií. V terapii je možné využiť do lézií aplikované kortikosteroidy, kryoterapiu, PUVA terapiu.
Príčiny
Presná príčina vzniku granuloma annulare nie je známa. Uvažuje sa o možnej súvislosti s diabetes mellitus, ochoreniami štítnej žľazy, infekciami (EBV, HIV, tuberkulóza a iné), vakcináciou, malignitami, niektorými liekmi.
Prejavy
Rozlišujeme štyri základné formy tohto ochorenia – lokalizovanú, generalizovanú, perforujúcu a subkutánnu, ktorých klinický obraz sa môže odlišovať.
- Lokalizovaná forma – je najčastejšou formou ochorenia a tvorí približne 75% všetkých prípadov. Lézie sú často lokalizované na chrbte ruky, prstov, ale môžu byť lokalizované aj na nohách alebo iných častiach tela. Lézie majú okrúhly alebo oválny tvar, môžu byť vyvýšené oproti okolitej koži a majú červeno-hnedú alebo rúžovú farbu. Veľkosť lézií sa môže líšiť.
- Generalizovaná forma – lézie tejto formy ochorenia môžu byť sfarbené dofialova a sprevádzané svrbením.
- Perforujúca forma – je charakteristická tým, že lézie sú v strede žlté a dochádza k ich rozpadu. Cez porušenú kožu vyteká číra tekutina a vzniká chrasta. Po odlúčení chrasty sa ložisko hojí hyperpigmentovanou alebo hypopigmentovanou jazvou.
- Subkutánna forma – sa vyskytuje častejšie u detí a je charakteristická léziami, ktoré majú charakter uzlov a vyskytujú sa na končatinách.
Diagnostika
Granuloma annulare sa diagnostikuje na základe klinického vzhľadu kožných lézií a histologického vyšetrenia bioptického materiálu odobratého z lézií.
Terapia
V terapii využívame injekcie kortikosteroidov, ktoré sa aplikujú do kožných lézií. Medzi iné možnosti liečby, ktoré môžu priniesť výsledky patrí PUVA terapia, laserové ošetrenie, kryoterapia.