Stenóza trachey
18.08.2024
Stenóza trachey (zúženie priedušnice) je stav, ku ktorému môže dochádzať z rôznych príčin. V klinickom obraze je prítomná dýchavica (dyspnoe), piskot pri dýchaní, kašeľ, sťažené vykašliavanie hlienu. V diagnostike stenózy trachey môžeme využiť viaceré metódy, medzi ktoré patrí röntgen, CT vyšetrenie alebo bronchoskopia. Liečba v závislosti od príčiny a závažnosti môže byť konzervatívna alebo invazívna.
Príčiny
Príčiny vzniku stenózy trachey môžeme rozdeliť na vrodené a získané alebo benígne a malígne. Medzi vrodené príčiny stenóz patria napríklad tracheoezofageálne fistuly (píštala). Získané príčiny tracheálnej stenózy je napríklad stenotizujúca tracheobronchitída, obštrukcia trachey cudzími telesami, traumatické poranenie, komplikácia intubácie, tracheotómie alebo rádioterapie. Inou príčinou stenóz môžu byť nádory postihujúce tracheu alebo bronchi (priedušky).
Prejavy
- Dýchavica (dyspnoe) a ťažkosti s dýchaním pri bežných činnostiach, ako je chôdza po schodoch alebo chôdza. Pri závažnej stenóze sa môžu objaviť ťažkosti s dýchaním aj v pokoji.
- Piskot pri dýchaní.
- Kašeľ.
- Ťažkosti s vykašliavaním hlienu.
- Častejšie respiračné infekcie.
- Zastavenie dýchania (apnoe).
- Dojčatá môžu mať problémy s dojčením alebo kŕmením z fľaše, zadýchavajú sa. Po kŕmení môžu vyzerať neobvykle unavené.
Diagnostika
Na začiatku diagnostického procesu je fyzikálne vyšetrenie, kedy je možné pri auskultácii fonendoskopom (počúvaní), počuť odchýlky v dýchaní. Prvotným zobrazovacím vyšetrením je röntgenový snímok hrudníka. Podrobnejšie zobrazenie, napríklad pri podozrení na nádorové ochorenie v priebehu dýchacích ciest, poskytuje CT. Priamu vizualizáciu priechodnosti dýchacích ciest, ale súčasne aj liečebné možnosti umožňuje bronchoskopické vyšetrenie.
Terapia
Terapia stenózy trachey sa odvíja od vyvolávajúcej príčiny a rozlišujeme invazívne a neinvazívne liečebné metódy. V niektorých prípadoch postačuje konzervatívna terapia s využitím antibiotík, ako je to napríklad v prípade infekčných ochorení. Niektoré prekážky v priebehu trachey, ako je napríklad prítomnosť cudzieho telesa, je možné odstrániť bronchoskopicky. V neposlednom rade na spriechodnenie trachey využívame otvorené chirurgické zákroky.