Striktúra uretry
17.08.2024
Striktúra uretry (močovej trubice) označuje stav, kedy dochádza k zúženiu močovej trubice. Zúženie môže vznikať ako následok poranenia, zápalov, radiačnej terapy, ale aj z neznámych príčin. Zúženie močovej trubice sa môže prejaviť zoslabnutím prúdu moču, pocitom neúplného vymočenia, častejšími infekciami močových ciest. K vzniku striktúr môže dôjsť u oboch pohlaví, avšak u žien ide o relatívne vzácnu diagnózu. V diagnostike využívame rôzne urologické vyšetrenia a na potvrdenie diagnózy možno využiť cystoskopicky, retrográdnou uretrografia alebo mikčnou cystouretrografiou. Na liečbu striktúr uretry možno využiť invazívne a menej invazívne výkony, ktorých voľba závisí aj od závažnosti stavu.
Príčiny
Najčastejšími príčinami zúženia močovej trubice je chronický (dlhodobý) zápal alebo poranenie, ktoré vedie k zjazveniu tkania močovej trubice. Zjazvenie spôsobuje zúženie močovej trubice a sťažuj odtok moču.
- Idiopatické – ide o striktúry uretry, ktoré nemajú známu vyvolávajúcu príčinu. Ide vôbec o najčastejšiu príčinu striktúr v rozvinutých krajinách.
- Úrazy, ktoré vedú k poraneniu močovej trubice.
- Zápaly – spôsobené infekciami, ako sú napríklad pohlavne prenosné ochorenia (chlamýdie a iné). Ďalšou zápalovou príčinou je napríklad lichen sclerosus.
- Iatrogénne – napríklad vplyvom dlhodobej katetrizácie, niektorých chirurgických výkonov v dôsledku cystoskopie.
Prejavy
- Môže prebiehať asymptomaticky, teda bez zjavných prejavov.
- Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra.
- Slabý prúd moču.
- Nutkanie na močenie.
- Bolesť v oblasti genitálií a močových ciest.
- Častejšie infekcie močových ciest.
- U mužov môžu vzniknúť problémy s ejakuláciou.
Diagnostika
Diagnóza zúženia močovej trubice sa diagnostikuje na základe anamnézy prekonanej infekcie, úrazy a iných, fyzikálneho vyšetrenia, analýzy moču, príznakov, objemu zvyškového moču po vymočení a meraní maximálneho prietoku moču. Potvrdiť diagnózu je možno pomocou cystoskopie, retrográdnej uretrografie alebo mikčnej cystouretrografie. Pri dlhodobom zúžení močovej trubice je potrebné vyšetriť renálne parametre, ktoré odrážajú funkciu obličiek, pretože zúženie môže viesť k zvýšeniu tlaku v močových cestách a poškodeniu obličiek.
Terapia
Existuje niekoľko metód a postupov, ktoré je možné využiť v liečbe striktúr uretry. Začíname menej invazívnymi výkonmi, ktoré je možné vykonať aj ambulantne, avšak len na zúženia kratších úsekov uretry a rizikom opätovného zúženia. Ďalej možno na odstránenie zúženia zaviesť do močovej rúry stent. V závažných prípadoch je možné stav liečiť uretroplastikou, kedy dochádza k rekonštrukcii močovej rúry.