Visual snow syndróm
08.08.2024
Visual snow syndróm je veľmi zriedkavé neurologické ochorenie, ktoré je charakterizované vnímaním bielych, čiernych a inak farebných šumivých častíc v zornom poli. Pre lepšiu predstavivosť si to možno predstaviť ako obrazovka veľmi zle naladeného televízora. Syndróm sa diagnostikuje po vylúčení iných stavov, ktoré by mohli vysvetľovať prejavy. Špecifickú liečbu nemáme, ale užívaním niektorých liekov môžeme zmierniť symptómy.
Príčiny
Príčiny vzniku syndrómu vizuálneho snehu nie sú známe. Niektorí vedci predpokladajú, že by mohlo ísť o zvýšenú aktivitu neurónov niektorých oblastí mozgovej kôry. Tento syndróm sa môže vyskytovať spoločne s migrénou. Môže sa vyskytovať všetkých vekových kategórii a oboch pohlaví.
Prejavy
Visual snow syndróm sa prejavuje vznikom šumu v zornom poli, ktorý môže byť nemenný alebo sa môže zhoršovať v tme, za intenzívneho svetla a podobne. Môže sa objaviť aj:
- Svetloplachosť (fotofóbia).
- Zvýšená citlivosť na zvuk (hyperakúzia).
- Migrenózne bolesti hlavy.
- Zhoršené videnie.
Diagnostika
Diagnóza visual snow syndrómu sa stanovuje per exclusionem, teda po vylúčení iných možných príčin. Dôležitá je dôkladná anamnéza symptómov a tiež oftalmologické a neurologické vyšetrenie.
Terapia
V súčasnosti neexistuje štandardná terapia, ale použitie niektorých liekov môže viesť k zmierneniu prejavov syndrómu. Využívame lieky zo skupiny antidepresív, antiepileptík, analgetík a podobne.