Pelióza pečene
05.08.2024
Pelióza pečene je zriedkavé ochorenie charakterizované prítomnosťou krvou vyplnených cýst v pečeni. Tieto cysty majú rôznu veľkosť a bývajú rozptýlené po celom pečeňovom tkanive. Pelióza môže byť asymptomatická (bezpríznaková), no v niektorých prípadoch vedie k vážnym komplikáciám, vrátane zlyhania pečene a vnútorného krvácania.
Rizikové faktory:
- dlhodobé užívanie anabolických steroidov
- užívanie orálnych kontraceptíva
- infekcia HIV/AIDS
- tuberkulóza
- hepatocelulárny karcinóm
- metastázy pečene
- autoimunitné ochorenia
- genetická predispozícia
- nadmerné užívanie alkoholu
- expozícia toxickým látkam
Príznaky:
Ochorenie často prebieha asymptomaticky, teda bezpríznakovo. V prípade prítomnosti symptómov sa môžu prejaviť bolesti brucha, pocit plnosti a hepatomegália (zväčšenie pečene). Taktiež sa objavuje únava, strata hmotnosti a horúčka. V závažnejších prípadoch môže dôjsť k vnútornému krvácaniu, čo sa prejaví akútnymi bolesťami brucha, šokom alebo anémiou.
Diagnostika:
Pelióza pečene sa diagnostikuje pomocou zobrazovacích metód, ktoré umožňujú vizualizáciu krvnou vyplnených cýst v pečeni. Najčastejšie používané sú USG (ultrasonografia), CT (počítačová tomografia) a MRI (magnetická rezonancia). V niektorých prípadoch je potrebná biopsia pečene na potvrdenie diagnózy a vylúčenie iných ochorení.
Terapia:
Liečba závisí od príčiny a závažnosti pečeňovej peliózy. Ak je ochorenie spôsobené užívaním liekov, ako sú orálne kontraceptíva a anabolické steroidy, prvoradým krokom je ich vysadenie. Liečba základnej infekcie alebo ochorenia, ktoré prispieva k pelióze, môže tiež zmierniť symptómy. V prípade komplikácií, ako je vnútorné krvácanie, je potrebná chirurgická intervencia alebo iné intervenčné procedúry. Pravidelné sledovanie a monitorovanie stavu sú súčasťou liečby na zabezpečenie účinnosti terapeutických opatrení a prevenciu ďalších komplikácií.