Diabulímia
31.07.2024
Diabulímia je život ohrozujúca porucha príjmu potravy, pri ktorej diabetici prvého typu úmyselne vynechávajú alebo znižujú dávky inzulínu s cieľom schudnúť. Ľudia trpiaci diabulímiou môžu trpieť rôznymi prejavmi porúch príjmu potravy, ako je zvracanie po jedle, alebo môžu len znižovať alebo vynechávať dávky inzulínu, pričom inak majú zdravé stravovacie návyky. Na diagnostike a liečbe sa podieľajú multidisciplinárne tímy, ktoré spolu úzko spolupracujú.
Príčina
Existuje veľa dôvodov, ktoré sa môžu podieľať na vzniku diabulímia. Často ide o kombináciu fyzických, sociálnych a psychologických faktorov. Niektoré z faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať vznik diabulímie sú: túžba schudnúť, túžba po kontrole, tlak rovesníkov, kultúrne faktory. Diabulímia sa podobne ako iné poruchy príjmu potravy vyskytuje častejšie u žien.
Prejavy
- Pacienti trpiaci diabulímiou môžu znižovať alebo vynechávať dávky inzulínu.
- Môžu trpieť rôznymi prejavmi porúch príjmu potravy, medzi ktoré patrí napríklad vracanie po jedle.
- Môžu sa objaviť psychické prejavy – úzkosť, depresia, strach z priberania, zmeny nálad, posadnutosť rátaním kalórií a ďalšie prejavy spoločné pre poruchy príjmu potravy.
- Okrem toho sú prítomné prejavy vyplývajúce z neliečeného diabetu, ako je polyúria, polydypsia, únava, úbytok hmotnosti, vyčerpanosť.
- V závažných prípadoch môže dôjsť až k rozvoju akútnych komplikácií – diabetickej ketoacidóze, kóme a nakoniec k smrti.
- Z dlhodobého hľadiska sú pacienti trpiaci diabulímiou ohrození chronickými komplikáciami diabetu, ako je diabetická neuropatia, retinopatia, nefropatia či kardiovaskulárne ochorenia.
Diagnostika
Diagnostika diabulímie, podobne ako iných porúch príjmu potravy, je komplikovaná tým, že ju pacienti často skrývajú. Na diabulímiu môžu upozorniť pravidelné kontroly glykovaného hemoglobínu u diabetológa, ktoré sú zhoršené, a to aj napriek tomu, že pacient tvrdí, že užíva inzulín. Správne stanovenie diagnózy si preto obvykle vyžaduje multidisciplinárny tím, ktoré súčasťou je aj psychiater.
Terapia
Liečba diabulímie pozostáva z dvoch základných krokov – stabilizácia diabetu a liečba samotnej poruchy príjmu potravy. Z toho vyplýva, že aj na liečbe sa zúčastňuje multidisciplinárny tím, ktoré súčasťou je diabetológ, psychiater a dietológ. V liečbe diabulímie využívame rôzne metódy psychoterapie, ako je kognitívno-behaviorálna terapia.