Vezikoureterálny reflux
31.07.2024
Vezikoureterálny reflux je spätný tok moču z močového mechúra do močovodu a obličiek, čo vedie k vzniku opakovaných infekcií močových ciest. Závažnými komplikáciami tohto stavu je vznik renovaskulárnej hypertenzie a zlyhanie obličiek. V diagnostike využívame viaceré vyšetrenia, medzi ktoré patrí ultrasonografia, mikčná cystouretrografia a ďalšie. Voľba liečebnej metódy závisí od viacerých faktorov a môže byť konzervatívna alebo invazívna.
Príčiny
Podľa príčiny vzniku rozdeľujeme vezikouretrálny reflux na primárny a sekundárny.
- Primárny vezikouretrálny reflux sa vyskytuje častejšie a je prítomný už pri narodení. Vzniká ako následok chybného spojenia močovodu a močového mechúra. Za normálnych okolností dochádza na začiatku močenia ku kontrakcii močového mechúra, čo vedie k uzatvoreniu priesvitu močovodu v mieste spojenia s močovým mechúrom. Toto zabraňuje spätnému toku moču. Pri vezikouretrálnom refluxe je tento mechanizmus nefunkčný.
- Sekundárny vezikouretrálny reflux vzniká ako následok zvýšenia tlaku v močovom mechúre, čo spôsobí spätný tok moču do močovodov a obličiek. Príčiny tohto stavu môžu byť: chlopňa zadnej uretry, neurogénny močový mechúr, cystitída, kongenitálne abnormality močovodu (ektopický močovod, uretrokéla) a iné.
Prejavy
Spätný tok moču do močovodu a obličky uľahčuje prienik baktérii, čo vedie k vzniku opakovaných infekcií močových ciest. U pacientov je zvýšené riziko pyelonefritídy, renálneho jazvenia, vzniku renovaskulárnej hypertenzie a zlyhania obličiek.
Diagnostika
V diagnostike vezikouretrálneho refluxu využívame viacero vyšetrením. Ultrasonografia umožňuje preukázať rozšírenie močovodu a hydronefrózu v dôsledku spätného toku moču. Ďalšie vyšetrenie, ktorým možno zachytiť spätný tok moču je mikčná cystouretrografia. Statická gamagrafia obličiek umožňuje detegovať poškodenie obličiek.V neposlednom rade využívame v diagnostike aj laboratórne metódy, ako je vyšetrenie hladiny močoviny v sére a kreatinín, ktoré nás informujú o funkcii obličiek.
Terapia
Liečba vezikouretrálneho refluxu závisí od viacerých faktorov, medzi ktoré patrí závažnosť refluxu, vek dieťaťa, závažnosť prejavov a iné. Vzhľadom na to, že dospievaním môže dôjsť k spontánnej úprave primárneho vezikouretrálneho refluxu, je možné k liečbe pristupovať konzervatívne dlhodobým užívaním antibiotík, ktorého cieľom je prevencia infekcií močových ciest. Vyššie štádiá ochorenia, ako aj niektoré vyvolávajúce príčiny sekundárneho vezikouretrálneho refluxu, si môžu vyžadovať chirurgický zákrok.