Nokardióza
27.07.2024
Nokardióza je infekčné ochorenie postihujúce rôzne orgánové sytémy, spôsobené baktériou nokardia. Nokardie sa nachádzajú vo vonkajšom prostredí v pôde, ale aj v blízkosti sladkej a slanej vody. Nokardióza sa považuje za oportunistickú infekciu, ktorá postihuje jedincov s oslabeným imunitným systémom. Klinický obraz závisí od postihnutého orgánu. Diagnózu potvrdzujeme mikrobiologickým vyšetrením odobraného materiálu (hnis, biopsia kože a iné). Základom liečby sú antibiotiká.
Príčiny
Ochorenie je spôsobené baktériami nazývané nokardie, ktoré sa vyskytujú celosvetovo. K prenosu nokardií dochádza inhaláciou (najčastejší spôsob prenosu), ingesciou (prehltnutím), inokuláciou (priamy vstup) cez kožu a rany. Rizikovým faktorom pre vznik nokardiózy je AIDS, stav po transplantácii, užívanie glukokortikoidov, chemoterapia, diabetes mellitus, vyšší vek.
Prejavy
Prejavy nokardiózy môžu byť rôzne a závisia od postihnutého orgánového systému.
- Pľúcna nokardióza – je vôbec najčastejšou formou ochorenia. Môže prebiehať akútne, subakútne a chronicky. Prejavuje sa vznikom horúčky, nočného potenia, stratou hmotnosti. Ďalej je prítomný zápal pľúc produktívny kašeľ, dyspnoe (dýchavičnosť), bolesť na hrudi. Komplikáciou môže byť vznik kavitácií (dutín v pľúcnom tkanive), abscesov (ohraničených hnisavých ložísk), pleurálneho výpotku.
- Kožná nokardióza – sa prejavuje zápalom kože a priľahlých mäkkých tkanív. Koža je v okolí infekcie začervenaná, opuchnutá, bolestivá. V okolí môže dochádza k vzniku nodulov (uzlov), abscesov a ulcerácii (vredovatenie).
- Diseminovaná nokardióza – infekcia môže diseminovať kamkoľvek v ľudskom tele. Pri postihnutí centrálneho nervového systému vzniká bolesť hlavy, zmätenosť, kŕče, neurologické deficity.
Diagnostika
Na potvrdenie nokardiovej infekcie sa vykonáva kultivačné vyšetrenie materiálu získaného zo spúta (vykašľaný hlien), biopsie kože, hnisu, mozgovomiechové moku. Pri podozrení na diseminovanú infekciu sa odoberá aj hemokultúra. Zo zobrazovacích vyšetrení využívame röntgen a CT vyšetrenie pľúc, ako aj CT a MRI mozgu.
Liečba
Základom liečby je antibiotická terapia, ktorá je mnohokrát dlhodobá. V liečbe využívame aj chirurgické postupy, ktoré slúžia na odstránenie komplikácií, ako sú abscesy, nekrotické tkanivo a iné.