Esenciálny tremor
27.07.2024
Esenciálny tras, alebo aj esenciálny tremor, je najčastejšie mimovoľné pohybové ochorenie. Esenciálny tremor spôsobuje nekontrolovateľný tras (tremor) rúk, hlavy, hlasu alebo iných častí tela. Ochorenie zvyčajne začína v dospelosti a môže sa postupne zhoršovať s vekom. Tras je väčšinou viditeľný pri predpažení alebo pri jemných pohyboch rúk, ako je držanie šálky, používanie lyžičky alebo pri písaní. Tras väčšinou v pokoji mizne. Pri diagnostikovaní esenciálneho tremoru využívame dôkladné neurologické vyšetrenie, pri ktorom je dôležité vylúčiť alternatívne príčiny trasu. Poznáme viaceré liečebné modality, ktoré však slúžia len na zmiernenie prejavov.
Príčiny
Príčina esenciálneho tremoru ostáva vo väčšine prípadov nevysvetlená. Približne v polovici prípadov esenciálneho trasu sa zdá byť výsledkom genetickej mutácie, hoci konkrétny gén ešte nebol identifikovaný. Táto forma sa nazýva familiárny tras. Predpokladá sa, že v etiológii trasu zohrávajú úlohu aj environmentálne faktory.
Prejavy
Esenciálny tremor je jednou z najčastejších príčin trasu. Esenciálny tras najčastejšie postihuje ruky a ramená obojstranne a symetricky, ale poznáme aj prípady asymetrického esenciálneho trasu. Môže však postihovať aj hlavu, hlasivky, jazyk, zriedkavejšie tvár, nohy a trup. K prejavom trasu na rukách dochádza, keď sú držané v predpažení a typicky sa zhoršuje pri cieľovo orientovaných pohyboch, ako je pitie z pohára alebo pri dotyku prsta na nos. Esenciálny tremor sa zmierňuje malým množstvom alkoholu, čo však pacientov môže podnecovať k alkoholizmu. K zhoršeniu naopak dochádza v strese.
Esenciálny tremor sa objavuje pri pokuse o pohyb a v pokoji má tendenciu miznúť, pričom je symetrický, zatiaľ čo parkinsonský tras je najvýraznejší v pokoji, mizne pri pohybe a asymetricky postihuje jednu stranu tela výraznejšie.
Diagnostika
Diagnostika esenciálneho tremoru je založená na dôkladnom neurologickom vyšetrení, pri ktorom sa vyšetrujú jednotlivé charakteristiky trasu (frekvencia, amplitúda a iné), ale aj faktory, ktoré zmierňujú alebo naopak vyvolávajú tras. V diagnostike je dôležité vylúčiť iné príčiny, ktoré by mohli viesť k vzniku trasu.
Terapia
Existuje účinná liečba, ktorá môže zmierniť tras, avšak ochorenie nelieči. Medzi skupiny liekov využívané na zmiernenie trasu patria beta-blokátory, antiepileptiká. V niektorých prípadoch môže pomôcť injekčne podávaný botulotoxín priamo do svalov. V závažných prípadoch, ktoré neodpovedajú na iný typ liečby pripadá do úvahy thalamotómia, hlboká mozgová stimulácia a ďalšie chirurgické postupy.