Meralgia paresthetica
26.07.2024

Meralgia paresthetica patrí medzi úžinové syndrómy. Ide o syndrómy, pri ktorých dochádza k útlaku niektorého nervu v mieste anatomického zúženia. O niečo známejším úžinovým syndrómom je syndróm karpálneho tunela. V klinickom obraze sa objavuje bolesť, tŕpnutie, znížená citlivosť v na bočnej strane stehna. Diagnostika je prevažne klinická a vo väčšine prípadov postačuje konzervatívna terapia.
Príčiny
Meralgia paresthetica je spôsobená útlakom nervu, ktorý sa volá nervus cutaneus femoris lateralis. Tento nerv vystupuje z nervového pletenca nazývaného plexus lumbalis a prechádza anatomickým priestorom v oblasti panvy. Nervus cutaneus femoris lateralis je zodpovedný za inerváciu prednej a vonkajšej strany stehna až ku kolenu.
V mieste výstupu nervu z panvy v oblasti slabín môže dochádzať k jeho útlaku okolitými anatomickými štruktúrami. Útlak nervu môže vznikať vplyvom tesného bezpečnostného pásu alebo vplyvom veľmi tesného pásu nohavíc. K útlaku môžu prispievať stavy spojené so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, ako je obezita, tehotenstvo, ascites. Menej častými príčinami je cysta alebo nádor, ktoré rastú pozdĺž nervu a spôsobujú jeho útlaku.
Prejavy
Príznaky sú obvykle jednostranné a vyvíjajú sa v priebehu dní až týždňov. Typicky sa príznaky vyskytujú v inervačnej oblasti nervus cutaneus femoris lateralis, teda na bočnej strane stehna.
- Parestézie (pocit brnenia, tŕpnutia).
- Pocity pálivej bolesti.
- Hypestézie (znížená citlivosť).
Príznaky sa obvykle neobjavujú v sede alebo pri státí, avšak k ich zvýrazneniu dochádza pri vstávaní zo sedu alebo chôdzi. Bolesť môže byť vyvolaná zatlačením na stolicu, kedy dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.
Diagnostika
Diagnostika meralgia paresthetica je primárne klinická. V anamnéze sa pacient sťažuje na typické ťažkosti. Pri fyzikálnom neurologickom vyšetrení vyšetrujeme citlivosť a využívame provokačné testy, ktoré vedú k zvýrazneniu symptómov. Funkciu nervu možno vyšetriť aj pomocou elektromyografie (EMG). V prípade potreby možno vykonať zobrazovacie vyšetrenia (ultrasonografia, CT, MR) na zobrazenie štruktúr, ktoré spôsobujú útlak nervu.
Terapia
Meralgia paresthetica je samolimitujúce ochorenie, ktoré často spontánne odznie. Konzervatívna liečba spočíva v odstránení vyvolávajúcich faktorov, ako je tesný pás nohavíc, redukcia hmotnosti a iné. Na úľavu od bolesti možno použiť nesteroidné antiflogistiká alebo injekčne aplikované lokálne anestetiká do oblasti nervu. Chirurgická terapia sa rutinne nevykonáva, ale možno ju využiť v chronických prípadoch, ktoré nereagujú na konzervatívnu terapiu.