Glomeruloskleróza
25.07.2024
Glomeruloskleróza je stav, pri ktorom dochádza k zjazveniu glomerulov v obličkách. Glomeruly sú malé klbká krvných ciev v obličkách, ktoré filtrujú odpadové látky a prebytočné tekutiny z krvi, čím vytvárajú moč. Keď sa glomeruly zjazvia (sklerotizujú), ich schopnosť filtrovať krv sa zhoršuje a tým dochádza k zníženiu funkcie obličiek a nakoniec k zlyhaniu obličiek.
Príčina:
Najčastejšou príčinou vzniku glomerulosklerózy sú chronické ochorenia, napríklad diabetická nefropatia (komplikácia cukrovky) a hypertenzia (vysoký krvný tlak). Ďalšími príčinami sú autoimunitné ochorenia (systémový lupus erythematosus), infekcie, toxické látky alebo chronické zápaly, ktoré poškodzujú glomeruly v obličkách.
Príznaky:
- proteinúria (prítomnosť bielkovín v moči)
- hematúria (prítomnosť krvi v moči)
- hypertenzia (vysoký krvný tlak)
- edémy (opuchy členkov a tváre)
- únava a slabosť
- znížená tvorba moču alebo zmeny v močení
- strata chuti do jedla
- chudnutie
- nevoľnosť a zvracanie (v pokročilých štádiách)
- svrbenie pokožky (v pokročilých štádiách)
Diagnostika:
Základom diagnostiky je analýza moču na prítomnosť bielkovín a krvi, krvné testy na hodnotenie funkcie obličiek a hladín odpadových látok. Zo zobrazovacích metód sa využíva ultrasonografia obličiek, ktorá posúdi ich veľkosť a štruktúru. Presnú diagnózu potvrdí biopsia obličky. Odobratá vzorka tkaniva sa mikroskopicky vyšetruje na zistenie zjazvenia glomerulov.
Terapia:
Liečba glomerulosklerózy sa zameriava na kontrolu príznakov a spomalenie progresie ochorenia. To zahŕňa použitie antihypertenzív na kontrolu krvného tlaku, lieky na zníženie bielkovín v moči a riadenie základných ochorení, ako je diabetes mellitus. Dôležitou súčasťou liečby je diéta s nízkym obsahom soli a bielkovín. V prípade závažného poškodenia obličiek je nevyhnutná dialýza alebo transplantácia obličiek.