Nipah vírus
25.07.2024
Nipah vírus je zoonotický vírus, teda vírus prenášaný zo zvierat na ľudí, ale k prenosu môže dôjsť aj kontaminovanou potravou alebo priamo medzi ľuďmi. Vírus sa vyskytuje v Ázii. U infikovaných ľudí spôsobuje rôzne ochorenia od asymptomatickej (subklinickej) infekcie po akútne respiračné ochorenie a smrteľnú encefalitídu. Prítomnosť vírusu v organizme dokazujeme metodikou PCR alebo vyšetrením protilátok. Doposiaľ nemáme lieky ani vakcíny určené na liečbu.
Prenos
Bolo dokumentovaných niekoľko spôsobov prenosu vírusu:
- Priamy kontaktu s chorými ošípanými alebo ich kontaminovanými tkanivami. Predpokladá sa, že prenos sa uskutočnil pri nechránenom kontakte so sekrétmi ošípaných alebo nechránenej manipulácii s tkanivami chorých zvierat.
- Konzumácia ovocia a ovocných produktov (surová šťava z datľovníka).
- Kontaktom s kontaminovaným močom a slinami infikovaných netopierov.
- Blízky kontakt s ľudskými sekrétmi.
Prejavy
Závažnosť infekcie u ľudí môže byť od asymptomatickej až po akútne respiračné infekcie či smrteľnú encefalitídu. Inkubačná doba (interval od infekcie po nástup príznakov) sa predpokladá v rozmedzí od 4 do 14 dní.
- Infikovaní ľudia spočiatku vyvinú príznaky, ako sú horúčka, bolesti hlavy, myalgie (bolesti svalov), vracania a bolesti hrdla.
- Prvotné príznaky môžu byť nasledované závratmi, ospalosťou, zmenou vedomia a neurologickými prejavmi, ktoré naznačujú akútnu encefalitídu.
- Niektorí ľudia môžu tiež zažiť atypickú pneumóniu a závažné respiračné komplikácie vrátane akútnej respiračnej tiesne.
- Encefalitída a záchvaty sa vyskytujú v závažných prípadoch a progredujú do kómy v priebehu 24 – 48 hodín.
Ľudia, ktorí prežijú akútnu encefalitídu, sa vo väčšine prípadov úplne zotavia, ale u niektorých sa môžu vyskytnúť dlhodobé následky. Približne u 20% pacientov sa dlhodobé následky prejavia ako záchvatové poruchy a zmeny osobnosti. Malý počet ľudí môže relapsovať alebo vyvinúť oneskorenú encefalitídu.
Diagnostika
Počiatočné príznaky infekcie sú nešpecifické, čo môže komplikovať včasnú diagnostiku. Medzi laboratórne metódy, ktoré sa používajú na potvrdenie diagnózy, patrí PCR a dôkaz protilátok proti vírusu.
Liečba
V súčasnosti neexistujú žiadne lieky ani vakcíny špecifické pre infekciu nipah vírusom. Odporúča sa intenzívna podporná starostlivosť na liečbu závažných respiračných a neurologických komplikácií.